بررسی میزان تولید  و صادرات زعفران | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

 بررسی میزان تولید  و صادرات زعفران

  • سه شنبه 14 دی 1400 12:25
  • شناسه 88875
 بررسی میزان تولید  و صادرات زعفران

آقایان غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران وحقانی نسب کارشناس بازار زعفران در گفتگو با شبکه ایران کالا مسائل و مشکلات تولید ، عرصه و صادرات زعفران را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، در ابتدای برنامه آقای میری  نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: با توجه به خشکسالی در سال 99 و همین طور بارندگی کم امسال کاهش تولید قابل توجهی داشتیم که طبق اطلاعات گفته شده سال گذشته از کاهش 50 تا 70 درصدی اتفاق افتاده است. 
وی افزود: صادرات در طول هشت ماه گذشته ده درصد کاهش داشته است اما علی رغم مشکلاتی که درباره صادرات هست به علت تحریم و برخی مشکلات داخلی مقدار قابل توجهی قیمت افزایش داشته است. امیدواریم بتوانیم زعفران را در جایگاه کشورها حفظ کنیم و قیمت را افزایش بدهیم که برای کشاورز هم مقرون به صرفه باشد.
وی درباره صادرات این محصول هم گفت: زعفران را فله ای صادر نمی کنیم، صادرات زعفران براساس درخواست مشتری انجام می شود . ممکن است شرکتی زعفران را به صورت صنعتی نیاز داشته باشد که به صورت عمده صادر می شود . 
زعفران معمولا حداکثر برای مصرف صنعتی  در بسته 500 گرمی بسته بندی می شود .
 نایب رئیس شورای ملی زعفران درباره فرآوری زعفران گفت: زعفران الان هم فرآوری می شود، سورتینگ می شود اما صنایع تبدیلی به آن شکل وجود ندارد. ابزارالات آن باید وارد بشود. به وزارت صمت و جهاد کشاورزی پیشنهاد دادیم که تسهیلاتی داده شود که صنایع تبدیلی را ایجاد کنیم.
در ادامه برنامه آقای حقانی نسب کارشناس بازار زعفران گفت: ما در طول امسال  که بررسی کردیم در حوزه زعفران مشکلات  اساسی وجود دارد که در بازار ایجاد شده است. ساختار تولید حتی از اول بگویم کاشت داشت ،توزیع و فروش زعفران به هیچ وجه ساختار شفافی ندارد. در بورس کالا هم موجودی انبارهای زعفران 13 تن است. از تولید برآوردی در حوزه تولید زعفران که باید بسته بندی و وکیوم بشود ماندگاری آن بالا هست می بینید که سهم کوچک آن در بازار شفاف بورس آمده که قابل معامله است اما بیش از 90 درصد در بخش خارج از بورس عرضه می شود.
وی افزود: در بورس هیچ اتفاقی نیفتاده چون زعفران سررسید دارد و زعفران سال گذشته تاریخ گواهی سپرده آن تمام شده است. الان انبارهای بورس زعفران جدید است. آنچه می گویند 46 تن در بازار است اطلاعات غلطی است. اتفاقاتی که در زعفران می افتد این است که اختلاف قیمت جهانی با داخلی و اختلاف قیمت بورس و خارج آن و اختلاف قیمت کشاورز هم وجود دارد. در دنیا همه کالاهای بادوام انبار دارند که قیمت را کنترل کنند. 
واسطه ها در شبکه نفوذ کرده اند و اجازه نمی دهند زعفران در انبار بورس وارد شود که قیمت شفاف شود.
 بورس آمادگی دارد تمام زعفران تولیدی را در انبار بپذیرید چرا فقط ده درصد زعفران در بورس کالا می آید. 
 نایب رئیس شورای ملی زعفران  هم گفت: اگر زعفران در بورس بیاید خوب است و دارای مزیت است به دلیل اینکه اگر سفارش یک تن زعفران داشته باشم از کف بازار باید بخریم. به نفع ما هست که زعفران از بورس تهیه کنیم و تامین آن هم در بازار زمان بر است . در بورس قیمت مشخص است و دارای مزیت است.
 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «بورس»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها