صفر تا صد پرورش قزل آلا | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

صفر تا صد پرورش قزل آلا

  • جمعه 27 فروردین 1400 17:14
  • شناسه 62279
صفر تا صد پرورش قزل آلا

هرجایی که آب مناسبی داشته باشد زمینه پرورش ماهی قزل آلا را دارد و آب مناسب هم پارامترهایی دارد که این پارامترها از طریق آزمایش مشخص می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا پرورش ماهی کسب و کاری است که هم سوددهی زیادی دارد و هم در برابر این سوددهی بالا، با ریسک های فراوانی نیز روبرو است و اگر با مطالعه و سنجش شرایط وارد این کسب و کار نشد، احتمال ورشکستگی بسیار زیاد است.
دمای ایده آل برای پرورش ماهی قزل آلا از 12 تا 17 درجه سانتی گراد است و اگر شرایط غیر از این باشد، هم سرعت رشد پایین تر می آید و هم احتمال مرگ و میر ماهی ها افزایش می یابد.
علاوه بر آب آلوده و ورود ماهی های ناقل، هوا نیز ممکن است در انتقال بیماری ها به استخر پرورش ماهی موثر باشد و حتی این انتقال بیماری ها می تواند از طریق پرندگان نیز اتفاق بیفتد.  


راه جلوگیری از این بیماری ها و این تهدیدات بهداشتی انجام ضدعفونی های دوره ای بصورت هفته ای، ماهیانه است و وجود اکسیژن کافی در آب و تغذیه مناسب ماهی ها نیز می تواند مقاومت آنها را در برابر این بیماری ها افزایش دهد.
یکی از چالش هایی که صنعت پرورش ماهی در ایران با آن روبروست قدیمی و سنتی بودن استخرهای پرورش ماهی است و این موضوع عاملی شده تا ریسک این کسب و کار افزایش یابد و بسیاری از افرادی که به حوزه وارد شده اند با شکست مواجه گردند.
در هنگام خرید بچه ماهی باید نکات مختلفی را مدنظر قرار داد که یکی از آنها، نژاد بچه ماهی است: نژادی که قالب تولیدکنندگان داخل کشور از آن استفاده می کنند نژاد فرانسه است و از تخم چشم زده وارداتی استفاده می شود و آنها را در مزارع پرورش ماهی می برند و آنجا می خوابانند و تبدیل به بچه ماهی می کنند.
قیمت هر بچه ماهی هم اکنون در بازرار بین 400 تا 420 تومان است و به طور متوسط یکسال طول می کشد تا دوره رشد آن سپری گردد و بچه ماهی تبدیل به ماهی حدودا یک کیلویی تبدیل شود.
قیمت وارداتی غذای ماهی تقریبا کیلویی 7 هزار تومان است؛در بحث تخم چشم زده و غذای مرغوب ماهی، ما واردکننده هستیم و تولیدات چندانی در داخل کشور نداشتیم و از این جهت در این کسب و کار وابسته به خارج از کشور هستیم.
هزینه تولید یک ماهی از خرید بچه ماهی تا تبدیل آن به ماهی یک کیلویی حدود 8 هزار و پانصد تومان است و پس از طی این فرآیند، ماهی کیلویی 11 هزار و پانصد تومان در سر استخر به فروش خواهد رسید.

اگر در نواحی سردسیر زندگی می‌کنید و قصد فعالیت در زمینه‌ی پرورش آب‌زیان را دارید، بهترین انتخاب «پرورش ماهیان سردآبی» است. ماهیان سردآبی به ماهیانی همچون قزل‌آلا گفته می‌شود که برای پرورش و تغذیه به دمای پایینی نیاز دارند و مناسب‌ترین دما برای رشدشان 18-12 درجه است. کسب‌وکار پرورش ماهیان سردآبی را می توان در هر اقلیمی (به شرط وجود تقاضا و بازار فروش) راه‌اندازی کرد اما با توجه به این‌که در مناطق گرم یا نیمه‌خشک، استفاده از دستگاه هواده برای تنظیم دمای آب ضروری است، مزیت اقتصادی در مناطق سردسیر بیش از گرم‌سیر است.

شروع اين کسب‌وکار نياز به تخصص عميق ندارد اما نکاتي فنی و ظريف در آن وجود دارد که بايد مورد توجه قرار گيرد. به‌عنوان مثال قزل‌آلا ماهی حساسی است که عادت دارد ابتدا غذای خود را ببیند و سپس آن را بخورد؛ در نتیجه تمیزی و شفاف بودن آب برای پرورش این نوع ماهی بسیار حیاتی است و در میزان مرگ‌ومیر و شاخص بازدهی این موجودات تاثیر بسزایی دارد.

اندازه‌ی بازار جهانی پرورش ماهی در سال 2019، در حدود 285359 میلیون دلار تخمین زده شده است و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2027 با ثبت 5.8 درصد افزایش به 378000 میلیون دلار برسد. آسیا و اقیانوسیه در سال 2019 در بازار جهانی موقعیت پیشرو را داشت و انتظار می‌رود در آینده نیز سلطه‌ی خود را حفظ کند.

برای پرورش 29 هزار قطعه ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان در یک سیستم مداربسته، میزان کل سرمایه‌گذاری مورد نیاز 726 میلیون تومان است که بدون در نظر گرفتن هزینه‌ي زمین، 400 میلیون تومان به سرمایه‌ي ثابت و 326 میلیون تومان به سرمایه‌ي در گردش اختصاص می‌یابد. در صورت مدیریت صحیح، انتظار می‌رود در هر دوره‌ي 7 ماهه، 20 تن ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان برداشت شود که در این صورت میزان درآمد از فروش 578 میلیون تومان است و سود ویژه، حدود 156 میلیون تومان خواهد بود، در نتیجه نرخ سوددهی سالانه به دست آمده از این کسب‌وکار، 36 درصد پیش بینی می‌شود. تقریباً پس از 5 دوره پرورش، می‌توان شاهد بازگشت کل سرمایه‌گذاری بود.

انتهای پیام/

 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «راه اندازی کسب و کار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها