مسائل و مشکلات دامداران سبک | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

مسائل و مشکلات دامداران سبک

  • دوشنبه 26 مهر 1400 19:33
  • شناسه 77714
مسائل و مشکلات دامداران سبک

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک  گفت: جامعه عشایری مشکلشان این است که قیمت تمام شده از میزان تقاضا و قیمت خرید بیشتر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، آقای فضل خرم  افزود: این عامل در  آمار هم نشان می دهد مثلا در سال گذشته در 5 ماهه اول سال 4 میلیون دام به بازار عرضه شده است و امسال 6 میلیون و 600 هزار راس دام عرضه شده است. با توجه به اینکه عرضه زیاد شده کاهش قیمت صورت گرفته که البته ناشی از عرضه بیشتر نیست بلکه به این دلیل است که عشایر برایشان مقدور نیست دام را بیشتر نگه دارند و مجبورند زودتر دام خود را بفروشند چون نگه داری دام نیازمند هزینه اضافه است.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک  با بیان اینکه علیرغم این فشارها قیمت گوشت 30 درصد افزایش داشته است گفت: ما امروز باید بتوانیم دام را مدیریت کنیم و برای شش ماه آینده برنامه داشته باشیم. سرانه مصرف گوشت امسال شش و نیم کیلو است.

رئیس شورای تامین دام زنده هم در ادامه گفت: از پاییز 99 مشکل دامداران شروع شده و اکنون ادامه دارد . یکی از مشکلات بیماری کرونا بود که 50 درصد مصرف را پایین آورد. حجم دامی که در سال 99 تولید شده بود به سال بعد منتقل شد و این حجم باعث شده   در دامداری ها بماند و دامدارها حجم چربی های دامشان بالا رفته و دام سبک کشور با مشکلات عدیده ای روبرو شده است.

آقای منصور پوریان در ادامه افزود: قرار شده بود این حوزه از این رکود تورمی نجات پیدا کند یکی از راه ها صادرات بوده که عملی نشده است. قاچاق معلول عوامل است. الان قیمت تمام شده برای یک کیلوگرم پروار 62 هزار تومان است ولی دامدار 52 هزار تومان دریافت می کند. این صنعت با ورشکستگی روبروست. زمانی با مازاد دام روبرو هستیم و گاهی با کمبود گوشت که باید این ها هماهنگ شود که وزارت جهاد باید این کار را انجام بدهد.

رئیس شورای تامین دام زنده توضیح داد: دامدار در مرحله ای مجبور شد که همه دام خود را کشتار کند که از دست آن راحت شود الان از هفت میلیون راس دام سبک دام مازاد داریم و تقاضا برای آن نیست و با تفکرات مسئولان که اگر صادرکنیم گوشت گران می شود مشکلات بیشتر شد. یکی از مشکلات کشاورزی حوزه بازرگانی آن است که برطرف نشده است.

فضل خرم مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک هم در ادامه افزود:

وضعیت موجود ما در سال جاری حدود 11 میبلیون و 700 هزار تن نهاده وارد شده که بیش از 40 درصد سال قبل است که 9 میلیون آن توزیع شده است . خشکسالی در سال جاری باعث شده که با توجه به 138 میلیمتر بارندگی به ازای هر میلیمتر کاهش بارندگی یک کیلو در مراتع کاهش علوفه مرتعی حادث شود. جامعه عشایری یک میلیون و 320 تن کاهش مرتع داشته است. نیاز ما در این شش ماه یک میلیون و 100 هزار تن نهاده بوده ولی 400 هزار تن دریافت کرده ایم.

آقای خرم با بیان اینکه پیگیری کردیم که دنبال نهاده های داخلی برویم که در جیره غذایی قرار بدهیم که زمستان را سر کنیم و از وزارت جهاد کشاورزی پیگیری کردیم و قرار شده ماهانه 150 هزارتن تا پایان سال تحویل دهند که از سال عبور کنیم.

در ادامه برنامه لطیفی سخنگوی گمرک درباره 5 هزار تن ذرت که وارد منطقه اقتصادی نوشهر شده و فاسد بوده است گفت: گمرک سازمان مجری است و کالاهایی که در خصوص سلامت مردم است به دلایل مختلف استاندارد و تاییده‌هایی لازم دارد که گمرک راسا نمی‌تواند کاری بکند .

آقای لطیفی افزود: این کالا که در سال 98 وارد شده در آن دوران بانک مرکزی در تخصیص و تامین ارز به خاطر شرایط تحریمی با داشته هایش ارز را تامین می کرده و تا وقتی کد بانک مرکزی داده نمی شد از لحاظ فنی امکان ترخیص وجود نداشت و این کالا هم نتوانسته بود استاندارد سلامت را دریافت کند و در نمونه برداری مجدد هم سازمان استاندارد تاییدیه سلامت کالا را نداد و میزان افلاتوکسین موجود در ذرت را بالاتر از حد مجاز اعلام کرد و این کالا چندین بار نمونه برداری شد و بالاخره ضبط شد و برای تعیین تکلیف در اختیار سازمان مربوطه قرار گرفته است.

 

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها