آمایش سرزمین در صنعت کشاورزی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

آمایش سرزمین در صنعت کشاورزی

  • چهارشنبه 03 آذر 1400 20:06
  • شناسه 78279
آمایش سرزمین در صنعت کشاورزی

رضا جدیدی مدیر کل دفتر برنامه ریزی و فناوری سازمان زمین شناسی، عبدالرسول سلمان ماهینی استاد دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و اسکندری کشاورز خوزستانی در خصوص وضع آمایش در کشور به بحث و گفتگو پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ، در ابتدای برنامه آقای جدیدی در پاسخ به این سوال که حال آمایش کشور چطور است؟ گفت: آمایش سرزمین یک ترکیبی است از انسان، فعالیت و فضایی که درآن زندگی می کند. جمعیت انسانی هر جامعه چه فعالیتی انجام می‌دهند و درچه محیط جغرافیایی و طبیعی که این یک علم است که از شئونات حکمرانی یک اجتماع است. در کشور ما متخصصان مختلف وجود دارند، طراحی ها انجام شده و مطالعات هم انجام شده است. اینها  در قالب سند تنظیم شده و سند آمایش سرزمین که فعالیت اقتصاد و نقش انسان را طراحی می کند.
مشکلات از این دست وقتی به جایی به بن بست می خوریم مثل بن بست آب ، مخاطرات طبیعی ، فرونشست، سیلاب  و ... اینها رل همه نمی شود نسبت به بحث ماورا طبیعی داد بلکه اینها علم است و از قبل آنرا  پیش بینی کرده است. 
سازمان مخاطرات طبیعی را آمایش می‌کند که مثلا کجای کشور در خطر زلزله است، کجا در معرض فرونشست است. 
ما متاسفانه قبول نکردیم تغییرات اقلیمی که در گستره ایران زمین اتفاق افتاده مثل خشکسالی، بحث مرگ آبخوان ها ، فرونشست زمین  که اینها همه زندگی جوامع بشری را هدف قرار داده و فعالیت اقتصادی هم در معرض خطر است.
محیطی که در بیست، سی سال گذشته چشمه های جوشان و آبهای خروشان داشته است، الان برخی جوامع به دلیل مخاطرات طبیعی در روستاها و شهرها در معرض خطراتی هستند چرا این اتفاقات افتاده است و الان راه حل آن چیست؟ 
در بحث حکمرانی و فعالیت های حاکمیتی توجه به منابعی که در اختیار داریم خیلی مهم است. 
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و فناوری سازمان زمین شناسی افزود: دو نوع منبع طبیعی استراتژیک هر کشور دارد طبیعی و انسانی، گام دوم انقلاب اسلامی در این سند، عدالت سرزمینی و بهره گیری از تمام توان ناشناخته کشور وجود دارد، اما اجرای آن ارتباط پیدا کرده با فعالیت های توصیه ای یعنی سندی تنظیم می شود. یعنی یک نفر زمین شناس و بحث فضایی و کشاورزی را دنبال می کند. می داند کجا خشک است و که اینها منجر به برنامه ریزی می شود و مدون می شود. تمام این جمع با توصیه یک فرد و جریان فعالیت توصیه ای اتفاق می افتد.
در ابتدای برنامه آقای ماهینی  استاد دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی گرگان هم گفت: نکته ای که وجود دارد این است که از انقلاب تاکنون سه نوع آمایش را کامل کردیم و یک استان آمایشش انجام شده و سندش چاپ شده است.  چرا اینها نگاه توصیه به خود گرفته اند به این دلیل که در واقع این کار از بالا صورت گرفته و روش مدیریتی بالا به پایین است و شاید در دهه های گذشته کشورهای مختلف موفق از روش های پایین به بالا استفاده کرده اند. کشاورزان و همه کسانی که تاثیر میپذیرفتند نمایندگانشان نظرشان را بیان می کردند. در کشور استرالیا تاکید می شده که اگر فرآیند از پایین به بالا نباشد باعث سکوت کاربران می شود و نکته دیگر اینکه آمایش نتیجه اش یک نوع تغییر است، یعنی بپذیریم در یک جاهایی فعالیت هایی نباید انجام شود یا تغییر کند. تغییر مستلزم هزینه های مختلف است . وقتی در سطوح مختلف می‌خواهند این کار را انجام دهند به دلیل ضعف امکانات امکان اجرای این کار وجود ندارد، بنابر این این کار ملی است و در این سطح باید با شدت و قدرت پیگیری شود و همزمان با نمایندگان همه ذی نفعان هماهنگ بشود در غیر این صورت نتیجه نخواهد داشت.
آقای اسکندری کشاورز خوزستانی هم در ادامه برنامه گفت:  کشاورزان خوزستان درباره آمایش توصیه ای به آنها نشده و  آنچه برداشت ما از آمایش است درباره کشت است و کسی درباره اصلاح کشت به ما چیزی نگفته است ما دوسال بیکار هستیم. 
جدیدی افزود:سازمان برنامه و بودجه مغز برنامه ریزی کشور است و در کنار آن با سازمان های حاکمتیی مثل زمین‌شناسی و فضایی برنامه ریزی می کنند. این سازمان ها کارشان از تخصص‌هایی که دارند لایه‌های اطلاعاتی تولید می کنند و فضا را می شناسانند. جایی که به فعالیت های حاکمتی توجه نکنیم ضرر می کنیم. 
الان در استان ها خیلی ملموس می بینیم که کشاورزی شرط لازمش آب است و با توجه به پیشینه تاریخی کشور فعالیت کشاورزی را نمی توانیم نادیده بگیریم و وقتی به آن توجه می‌کنیم که فاجعه طبیعی و سوء مدیریتی اتفاق افتاده است.
آقای اسکندری هم در پاسخ به اینکه  در خصوص انتقال آب آیا کسی با شما یا نماینده کشاورزان آنجا صحبت کرده است گفت:  آمایش مدیریت عرضه و توزیع آب با مدیریت آب دو مقوله جدا از هم است، ما کشاورزان تاوان سیاست توزیع را می دهیم. براساس درک خودمان می گوییم که ساخت سدهای بالادست تصمیم اشتباهی بوده است. دو سال پیش سیلی که در خوزستان آمد پیشگیری نشده بود و اعلام نشده بود. 
وی درباهر راهکار هم گفت: اگر قرار است کشت برنج انجام نشود بگویند باید چه کشتی انجام بشود. کشت ما پیشه 150 ساله دارد و شاید بشود کشت و مدیریت آن را تغییر داد، کشتی که آب کمتری مصرف کند. 
آقای ماهینی هم به راهکار  اشاره کردو گفت: برای این نوع تغییر مشوق در نظر می گیرند، هم مشوق اداری و هم مالی . وقتی از کشاورز میخواهیم روش را تغییر بدهند هم مالی  و اداری باید تشویق شود  که تغییر لازم را انجام بدهد. اطلاعات الگوی کشت مطالعات آن انجام شده است و لازم است که اجرا شود. هزینه مالی در نگاه اول ممکن است بزرگ باشد اما تنها راه برون رفت است که ما را به تعادل می رساند. 
آقای جدیدی هم در انتها گفت: مصرف آب در کشاورزی بیشتر است و نیاز بیشتری به آب دارد و صنایع نیاز به آب کمتری نسبت به کشاورزی دارند. 
 

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها