افت محسوس صادرات فرش ایران  | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

افت محسوس صادرات فرش ایران 

  • یکشنبه 26 دی 1400 16:45
  • شناسه 89069
افت محسوس صادرات فرش ایران 

 عضو انجمن علمی فرش ایران گفت: متاسفانه وضع صادرات فرش ایران حال و روز خوبی ندارد، از یک متوسط 500 میلیون دلاری صادرات فرش در چند دهه اخیر به زیر صد میلیون دلار رسیده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، آقای حمید کارگر افزود: در سال 96  صادرات فرش 426 میلیون دلار بوده است سال 97 این میزان نصف شده است و  سال 98 به حدود 80 میلیون دلار و سال 99 به 72 میلیون دلار  کاهش یافته است.
 عضو انجمن علمی فرش ایران درباره آمار هشت ماهه 30 میلیون دلاری هم گفت: علت کم شدن صادرات بخشی از آن فشار بیرونی است که از توان دولتمردان خارج است ، تحریم ها یکی از عوامل اثر گذار بوده است. آمریکا به عنوان بزرگترین وارد کننده فرش دستباف است، وقتی مستقیما فرش ایران را تحریم کرد و هر گونه فرشی که مبدا آن از گمرک ایران است محدود شد .
وی افزود البته دچار خودتحریمی هم بوده ایم. قبل از تحریم اخیر دوره های دیگر هم فرشمان تحریم بوده که آن زمان 300 میلیون دلار فرش صادرات داشتیم . سیاست های متغیر و متضاد بانکی و اصرار برای بازگشت دلار به سیستم بانکی و رشد تصادعدی قیمت مواد اولیه و کم شدن قدرت رقابت ما نسبت به سایر کشورها باعث این کاهش شده است.
آقای کارگر گفت: تعرفه گمرکی برای واردات ابریشم باعث افزایش قیمت تمام شده است. کم کاری های فراوان در عدم استفاده از ابزارها و عدم استفاده از هیئت تجاری و نمایشگاه های برون مرزی و همچنین متوقف شدن مشوق های صادراتی از دیگر عوامل است. 
 عضو انجمن علمی فرش ایران گفت: ترکیب این عوامل و عدم استفاده از بازاریابی جدید و حذف شدن تسهیلات باعث شده که وضع فرش به این روز بیفتد.
وی تاکید کرد: واقعیت را باید در نظر گرفت که فرش ایرانی موتور محرکه آن صادرات است و اگر فرش فروش نرود تولید آن هم کم رونق می شود و معنای آن بیکار شدن چندصدهزار نفر قالیباف خواهد بود.
آقای کارگر درباره تعداد فعالان حوزه فرش دستباف هم گفت: حدود دو میلیون نفر در این حوزه فعال هستند که حدود یک میلیون نفر به شکل تمام وقت و فعال هستند. 
 عضو انجمن علمی فرش ایران گفت: اگر عزم و باوری برای فرش دستباف باشد که همه ارکان دولت و مجلس تلاش کنند که فرش به جایگاه مطلبوب خودش می رسد و اگر به شعار صرف اکتفا شود و کار عملیاتی نشود ممکن است وضع فرش بدتر هم بشود.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر ویژه»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها