سیناژن هم واکسن ساز کرونا شد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

سیناژن هم واکسن ساز کرونا شد

  • جمعه 23 مهر 1400 03:06
  • شناسه 77641
سیناژن هم واکسن ساز کرونا شد

اولین واکسن کرونا ساخت بخش‌خصوصی در ایران، پس از موفقیت در سه فاز مطالعات آزمایشی انسانی و دریافت مجوز مصرف اضطراری از سوی سازمان غذا و دارو، به مرحله واکسیناسیون رسیده‌است. به گفته هاله حامدی‌فر، مدیرعامل شرکت سیناژن و تولیدکننده واکسن اسپایکوژن، ظرفیت تولید این واکسن 3 میلیون دوز در ماه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا به نقل از اتاق بازارگانی تهران؛ اسپایکوژن، اولین واکسن کرونا ساخته شده توسط بخش‌خصوصی در ایران است که هفته گذشته، سازمان غذا و دارو ایران مجوز مصرف اضطراری آن را صادر کرد.

اسپایکوژن محصول مشترک شرکت سیناژن ایران و وکسین استرالیا است که بر اساس تکنولوژی پروتئین نو ترکیب تولید شده و نتایج اثربخشی آن در برابر گونه‌های ویروس کووید-19 قابل توجه بوده‌است.

واکسن کرونا بخش‌خصوصی رسید

هاله حامدی‌فر، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و مدیرعامل شرکت سیناژن،  درباره شروع همکاری این شرکت داروسازی از بخش‌خصوصی با استرالیا برای ساخت واکسن کرونا و میزان ظرفیت تولید اسپایکوژن در داخل، توضیحاتی را ارائه داد.

وی، گفت: وکسین استرالیا، یک شرکت تحقیقاتی در زمینه توسعه واکسن‌های جدید است که تاکنون نیز روی واکسن‌های متعددی از جمله واکسن هپاتیت، سارس و آنفلوانزا اقدامات توسعه‌ای داشته است.

حامدی‌فر با بیان اینکه، وکسین از نظر ساختاری شرکتی به مانند بیون‌تک است که  این شرکت آلمانی تکنولوژی ساخت واکسن کرونا را با مشارکت فایزر به مرحله تولید رساند، افزود: شرکت وکسین، فاز مطالعات حیوانی واکسن کووید-19 را در استرالیا به سرانجام رساند و پس از کسب نتایج مثبت این فاز، مجوز برای فار آزمایش انسانی آن در استرالیا صادر شد.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در ادامه افزود: به دنبال ارائه نتایج فاز حیوانی و تست انسانی این واکسن به شرکت سیناژن و بر اساس آنکه تکنولوژی ساخت آن بر مبنای پروتئین نو ترکیب است و با زیرساخت‌های فنی و تولیدی در سیناژن مطابقت داشت، همکاری برای مطالعه فاز 2 و 3 در ایران و تولید آن در سیناژن آغاز شد.

حامدی‌فر با این توضیح که فاز 2 و 3 آزمایش انسانی این واکسن در ایران به سرانجام رسید، افزود: تکنولوژی ساخت این واکسن به طور کامل به ایران انتقال داده شد و در حال حاضر هیچ‌گونه وابستگی تکنولوژیک برای این واکسن نداریم. اسپایکوژن یک واکسن مشترک است که با تکنولوژی اولیه توسعه‌یافته در شرکت واکسین استرالیا و تولید در شرکت داروسازی سیناژن در حال حاضر به تولید رسیده است.

مدیرعامل سیناژن، گفت: ظرفیت تولید اسپایکوژن در ایران، 3 میلیون دوز در ماه است که بر اساس نیازی که وزارت بهداشت اعلام کند قادر به تامین و تحویل این واکسن هستیم. به گفته وی، با توجه به آنکه واکسیناسیون کشوری توسط وزارت بهداشت انجام می‌گیرد و تمامی واکسن‌های کرونا تولیدی یا وارداتی باید توسط وزارت بهداشت خریداری و در طرح واکسیناسیون کشوری به مردم تزریق شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با این توضیح که خط تولید اسپایکوژن در شرکت سیناژن منتطبق با استاندارد GMP اتحادیه اروپا است، افزود: همزمان با آغاز مراحل تولید این واکسن، در سیناژن تلاش کردیم تا تمامی الزامات کیفی و مستندسازی‌های مربوط به تولید را رعایت کنیم و بتوانیم تاییدیه‌های بین‌المللی را برای اسپایکوژن دریافت کنیم. با این حال، اولویت سیناژن فعلا تامین نیاز واکسن کرونا برای بازار داخل و مردم ایران است و هر زمان که ظرفیت مازاد داشته باشیم برای صادرات این واکسن نیز اقدام می‌کنیم.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها