چالش های قیمت گذاری دستوری | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چالش های قیمت گذاری دستوری

  • یکشنبه 25 مهر 1400 16:38
  • شناسه 77692
چالش های قیمت گذاری دستوری

آقای سعید اسلامی بیدگلی دبیر کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در گفتگو با شبکه ایران کالا به بررسی مشکلات موجود پیرامون اجرای سیاست قیمت گذاری دستوری از طرف دولت برای شرکت ها و واحد های تولیدی پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، آقای سعید اسلامی اسلامی بیدگلی دبیر کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در این برنامه گفت: سالهاست اقتصاد ایران در بخش های مختلف اقتصادی، خصوصا بازار سرمایه دچار چالش های فراوان است. درگیری شرکت های تولید کننده با قیمت گذاری دستوری از طرف دولت باعث ایجاد مشکلات فراوانی  برای این واحدهای تولیدی شده است.

وی ادامه داد: قیمت گذاری های دستوری معمولا با هدف حمایت از مصرف کننده نهایی صورت می‌گیرد که معمولا به سرانجام نمی رسند. مثلا دولت سالهاست که به بهانه افزایش نیافتن قیمت خودرو در بازار اقدام به قیمت گذاری دستوری برای انواع خودروهای تولیدی می کند. اما عملا با اختلاف فاحش بین قیمت خودرو از درب کارخانه تا بازار، اجرای این سیاست موفقیت آمیز نبوده است.

بیدگلی گفت: با اجرای سیاست قیمت گذاری دستوری مصرف کننده قادر به تهیه محصولات با قیمت‌های دستوری نیست. از طرفی اجرای این سیاست منجر شده تا شبکه فساد و رانت بزرگی در کشور شکل بگیرد.

دبیر کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران گفت: متاسفانه با تعیین قیمت از طرف دولت، کارخانه ها با زیان فراوانی روبرو شده اند. صورت های مالی دو شرکت خودروسازی کشور ده ها هزار میلیارد تومان زیان انباشته را نشان می دهد و این شرکت ها برای پوشاندن این مسئله چندین بار اقدام به حساب رسی مجدد صورت های مالی کرده اند.

ایشان اظهار داشت: هدف از نامه نگاری که اخیرا صورت گرفته این بود که نشان دهیم قیمت گذاری دستوری بر روی برخی اقلام به هدف مورد نظر خود نرسیده است و با افزایش فساد موجب مشکلات بیشتری شده است. از طرفی  سهام داران بازار سرمایه نیز دچار زیان های فراوانی شده اند.

بیدگلی با بیان این که کارشناسان اقتصادی دولت را از اجرای این سیاست منع می کنند گفت: وقتی سیاستی برای سال ها بر اقتصاد کشور حکم فرما می شود ناخواسته تعدادی سازو کار پیرامون این سیاست ها شکل می گیرند که مقاومت‌های زیادی برای تغییر دراجرای آن سیاست ایجاد می شود.

وی گفت: در سال های گذشته قانون گذار برای زیان ده نبودن سیاست قیمت گذاری دستوری، بندهایی در اساس نامه این سیاست در نظر گرفته که طبق آنها دولت باید در جهت تامین خسارت شرکت ها، ناشی از اجرای این سیاست گذاری ها اقدام کند که متاسفانه تا به حال اقدامی صورت نگرفته است. چندین میلیون سهام دار به دلیل اجرای سیاست قیمت دستوری دچار ضررهای بسیاری شده اند.

بیدگلی در پایان گفت: امیدواریم دولت با اجرای درست و به موقع تعهدات خود باعث حرکت بازار به سمت شفافیت شود و با ایجاد فضای رقابتی بین تولیدکنندگان به بهبود بازار سرمایه کمک کند.

 

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها