کشت زعفران؛ از تولید تا خام فروشی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

کشت زعفران؛ از تولید تا خام فروشی

  • شنبه 01 آبان 1400 22:32
  • شناسه 77778
کشت زعفران؛ از تولید تا خام فروشی

بررسی چالش ها و مشکلات زعفران کاران کشور در برنامه نبض کشاورزی با حضور رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان داروئی و زعفران

رضایی رئیس اتحادیه صادر کنندگان گیاهان داروئی و زعفران در گفتگو با برنامه نبض کشاورزی گفت: گیاه زعفران گیاه کم آب و مقاوم در برابر خشکسالی هاست و به همین دلیل کشت آن در کشور توسعه پیدا کرده است

وی افزود: بزرگترین مشکل ما فعالیت نکردن برای توسعه بازار صادرات زعفران است. دولت باید برای معرفی گیاه زعفران در کشورهای دیگر تلاش کند.

رضایی با بیان اینکه از گیاه زعفران بیش از 30 محصول در کشورهای دیگر تولید می شود اظهار داشت: تا چند سال پیش مصرف زعفران در کشور تنها به صورت ادویه بود اما طی چند سال گذشته چند شرکت دانش بنیان قرص ضد افسردگی را از زعفران تولید کرده اند ولی نکته این است که همین قرص هم بیش از 15 سال است که در کشور فرانسه و با زعفران ایرانی تولید می شود.

وی ادامه داد: زعفران در صنایع آرایشی و بهداشتی، دارویی و غذایی استفاده می شود در حالی که در کشور ما فقط به صورت خوراکی استفاده می شود و از کاربردهای دیگر آن استفاده ای نمی شود.

آقای رضایی با اشاره به اینکه صادرات موجب اشتغال ایجاد ارزش افزوده و ارز آوری خواهد شد گفت: باید همان قدر که به تولید زعفران کمک می شود به فروش آن نیز کمک شود. ضعف در دیپلماسی سیاسی برای مسائل اقتصادی یکی از دلایل ناشناخته ماندن زعفران ایران در دنیاست.

وی با بیان اینکه متأسفانه سفرای ما تا کنون بیشتر سیاسی بوده اند تا اقتصادی گفت: ما در تمام کشورها تنها 5 یا 6 کاردار بازرگانی داریم و این یک نقطه ضعف است. بیش از دو دهه است که ترویج کاشت زعفران در کشور صورت گرفته اما برای خرید و فروش این محصول هیچ فکری نشده است.

حمید درخشی کشاورز زعفران کار استان خراسان رضوی گفت: افزایش قیمت کود و نهاده های کشاورزی، هزینه های دستمزد و خشکسالی که موجب شده تا 40 درصد کاهش گل دهی داشته باشیم از مهم ترین مشکلات این حوزه است.

این کشاورز با اشاره به این که فروش زعفران نیز از مشکلات کشاورزان و زعفران کاران است گفت: متأسفانه قیمت زعفران را دلال تعیین می کند و در زمانی که گل زیاد است قیمت را پائین می آورند.

سوال: آیا شما به عنوان زعفران کار نشان تجاری مخصوص به خودتان را برای فروش محصولتان دارید؟

درخشی: در حوزه زعفران نشان تجاری خاصی وجود ندارد و در حالی که چندین سال است که به دنبال گرفتن مجوز برای استفاده از نشان تجاری هستیم اما موفق نشده ایم و زعفران ما به صورت عمده به فروش می رسد و این در حالیست که در تمام کشورها این محصول با قیمت های بالا و به دلار در حال داد و ستد است.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها