تولید 85 درصد زعفران دنیا در کشور | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تولید 85 درصد زعفران دنیا در کشور

  • چهارشنبه 05 آبان 1400 20:12
  • شناسه 77841
تولید 85 درصد زعفران دنیا در کشور

علی رغم تولید 85 درصدی زعفران جهان در کشور سهم ایران از تجارت این حوزه بسیار ناچیز و در حد چند درصد است.

حسن رضا دوست عضو هیئت علمی دانشگاه درگفتگو با برنامه نبض کشاورزی گفت: اگر گردش مالی زعفران در دنیا چند میلیارد دلار باشد سهم ایران در حد چند صد میلیون دلار است قسمت اعظم گردش مالی زعفران در حوزه دارو و لوازم آرایش بهداشتی است و برخی کشورها با ورود به این حوزه در جهان توانسته اند چندین برابر سهم بازار را نسبت به ایران داشته باشند در حالی که از زعفران ایرانی برای تولید محصول خود استفاده می کنند.

وی ادامه داد: ایران تولیدکننده بیش از ۸۵ درصد از زعفران دنیا است اما متاسفانه سهم کوچکی از بازار تجاری این محصول را در دنیا داریم.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: تلاش‌های زیادی برای تولید دارو از گیاه زعفران صورت گرفته اما متاسفانه هنوز نتوانستیم سهمی از این بازار در دنیا داشته باشیم. محصولات بسیاری از زعفران در دنیا تولید می‌شود که در حوزه دارویی و مکمل‌های غذایی سهم بسیار زیادی دارند اما متاسفانه در کشور فقط تولید این محصول مورد توجه قرار گرفته است و برای فرآوری آن حرکتی صورت نگرفته است.

رضادوست ادامه داد: دانشگاه باید حلال مشکلات جامعه باشد و صنعت باید برای رفع مشکلات به دانشگاه مراجعه کند. متاسفانه زمان در نظر گرفته شده برای اراائه دادن طرح‌ها و به نتیجه رساندن آن‌ها بسیار طولانی است.

رضادوست خاطر نشان کرد: برترین مقالات در حوزه زعفران در دنیا مقالات داخل کشور خودمان است. چرا باید در این زمینه مجدد تحقیق و پژوهش صورت گیرد و از همان مقالات و اطلاعات استفاده نمی‌شود.

مصطفوی فعال حوزه صادرات زعفران میهمان دیگر برنامه نبض کشاورزی با اشاره به اینکه مشکلات در حال مرتفع شدن هست گفت: امسال سال خوبی به لحاظ قیمت زعفران در بازارهاست.

 وی ادامه داد: به گذشته نباید نگاه کرد و باید با آینده پژوهی بتوانیم برای فعالیت بیشتر در این حوزه تلاش کنیم. با توجه به شرایط اقلیمی، خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها پیش‌بینی می‌کنیم تولید این محصول امسال بین ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش داشته باشد.

آقای مصطفوی گفت: امسال شورای رقابت گذاری قیمت پایه زعفران را ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین کرد که در حال حاضر بالاتر از این قیمت و در محدوده ۲۳ میلیون تومان در حال خرید و فروش است.

مصطفوی گفت قیمت زعفران امسال به قیمت واقعی خود نزدیک شده ادامه داد با راه‌اندازی شده و کشاورزان می توانند از طرق مختلف از جمله دریافت تسهیلات فروش و غیره با این بانک همکاری داشته باشند

وی با بیان اینکه در حوزه فرآوری سازمان جهانی تولید و فرآوری و صادرات زعفران را راه انداختیم و بیش از ۲۵۰ محصول زعفران پایه را از اقصا نقاط دنیا تهیه کردیم گفت: به فعالین این حوزه این نوید را می‌دهیم هر محصول زعفران پایه‌ای که در کشور تولید شود آمادگی سرمایه‌گذاری روی آن را داریم.

مصطفوی افزود: از هر ایده‌ای که در دانشگاه کشور در حوزه زعفران باشد استقبال می‌کنیم و آماده سرمایه‌گذاری در آن هستیم.

حسین زینعلی مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی نیز در گفتگو با برنامه نبض کشاورزی گفت: اگر یک محصول در بازار رشد قیمتی داشته باشد، کشاورزان دیگر به سمت تولید آن محصول می روند و با افزایش تولید تعادل قیمت را در بازار برهم می‌زنند. اگر تعادل در تولید وجود نداشته باشد بازار از تعادل خارج می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر جلوی کشت بی‌رویه زعفران گرفته شده گفت: در کنار حمایت، کشاورزان را به کشت گیاهان دیگر سوق داده‌ایم.

آقای زینعلی گفت: اعتباراتی که به ما تخصیص داده می‌شود برای حمایت از کشاورزان کافی نیست و موجب می‌شود بسیاری از کارها و برنامه‌ها در زمان تعیین شده اجرا نشود و دچار مشکل شویم.

زینلی گفت: متاسفانه تخصیص بودجه برای اجرایی شدن طرح ها و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و تولید کنندگان وایده پردازان بسیار کند صورت می‌گیرد و در برخی موارد نیز اختصاص پیدا نمی‌کند.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «خبر تاپ»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها