بی نظمی بازار ؛ مرغ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

بی نظمی بازار ؛ مرغ

  • دوشنبه 12 آبان 1399 01:22
  • شناسه 46831
بی نظمی بازار ؛ مرغ

برنامه چشم انداز یکشنبه شب میزبان آقایان روح الله لطیفلی سخنگوی گمرک، اسدالله نژاد نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی، ناصر نبی‌پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار، محمد علی اسفنانی مدیر کل تعزیرات استان تهران، محمد یوسفی رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی ایران، کریم خطیبی مدیر عامل شرکت رها مرغ تهران و علی فرج الهی مدیرعامل شرکت صنایع زنجیره‌ای کاسپین طلایی چیکا بود.

در ابتدای برنامه آقای روح الله لطیفلی سخنگوی گمرک در خصوص واردات نهاده های دام و طیور به ارائه آمار و ارقام پرداخت و گفت: از ابتدای سال تا پایان مهر ماه حدود 5 میلیون و 58 هزار تن ذرت یک میلیون و 98 هزار تن جو و 632 هزار تن کنجاله سویا از طریق گمرک ترخیص قطعی و وارد بازار شده و 250 هزار تن جو و یک میلیون و 450 هزار تن ذرت و 250 هزار تن کنجاله سویا در لنگرگاه ها منتظر ترخیص هستند که به زودی وارد بازار می شوند و به دست مصرف کننده می رسند.

آقای لطیفی افزود: در هفت ماه ابتدایی سال 98 حدوئد 5 میلیون و 100 هزار تن ذرت ترخیص شده بود ولی امسال حدود 700 هزار تن بیشتر ترخیص شده اما مابقی کالاها کاهش داشته و کمتر ترخیص شده است که حدود 2 درصد از لحاظ وزن کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه حدود سه ونیم میلیون تن کالای اساسی منتظر تکمیل اسناد و تامین ارز است گفت: یک و نیم میلیون تن ذرت منتظر ترخیص است، دو میلیون و 710 هزار تن هم پنج قلم کالای اصلی است که ارز 4200 شاملش می شود .وی با اشاره به آمار واردات گفت: سال گذشته نسبت به سال 97 کالای اساسی 5 میلیون تن افزایش واردات داشتیم. میزان واردات در برخی کالاها مثل کنجاله سویا کاهش داشتیم و بقیه مثل پارسال بوده است.

در ادامه برنامه آقای اسدالله نژاد نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی هم درباره وضع بازار مرغ گفت: ما تولیدکنندگان  از شرایط موجود بازار ناراحت هستیم اما عامل این افزایش قیمت ها و کاهش دسترسی مردم به مرغ نیستیم و در این شرایط از مردم عذرخواهی می کنیم.

وی افزود: در بحث تولید خوشبختانه با وجود مشکلات در چند ماه گذشته وضع تولید همچنان حفظ کردیم و تولیدکنندگان به تولید خود مشغول هستند و امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد.

اسدالله نژاد افزود: با وجود مشکل تامین نهاده ها در تامین مرغ مشکلی نداریم. 40 تا 50 درصد نهاده‌ها طبق قیمت مصوب تهیه  و بقیه از طریق بازار آزاد تهیه می شود.

وی با اشاره به اینکه مرغ زنده حدود 17 هزار تومان برای تولیدکننده تمام می شود گفت:  اما قیمت تمام شده مرغ گرم حدود 23 هزار تومان است. انتظار داریم دولت صد درصد نهاده ها را تامین می کند تا بتوانیم به قیمت  20 هزار و 400 به بازار عرضه کنیم. دولت اگر به تکالیف خودش عمل کند و نهاده ها را تامین کند مرغ با قیمت مصوب عرضه خواهد شد. اگر قیمت تمام شده کمتر شود قیمت هم کاهش می یابد.

آقای ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار هم گفت: قیمتی که به صورت دستوری تعیین می کنند به شرطی است که صددرصد نهاده ها در اختیار بگذارند ، بازارگاه سهیمه تعیین می کند و همه نمی توانند از آن کالای خود را تهیه کنند. بارگیری‎ها مناسب نیست و برخی از خریدمان هنوز تحویل نشده است و مجبور می شویم از بازار آزاد تهیه کنیم. سویا امروز 16 هزار تومان در بازار است و مجبوریم بخریم. به جز نهاده مساله قیمت هم هست . الان قیمت کارتن و شانه از تخم مرغ بیشتر تمام می شود. ریزمغذی ها هم قیمتش چند برابر شده است. واکسن انفلوانزا قیمتش افزایش داشته است. مصرف ماهانه سویا 350 هزار تن است که در اختیار قرار نمی گیرد و مجبوریم به سمت بازار آزاد هم برویم. در چند ماه گذشته زیر فشار بودیم و در بازارگاه باید جنس باشد که تبادل شود.

آقای محمد علی اسفنانی مدیر کل تعزیرات استان تهران هم در برنامه چشم انداز حضور یافت و در این باره به ارائه توضیح پرداخت و گفت: وقتی در سازمان تنظیم بازار قیمت کالایی در بازار تعیین می شود همه فاکتورها لحاظ می شود ، قیمت مشخص شده برای همیشه نیست و اگر تغییری به وجود آمد قیمت جدید تعیین می شود. در خصوص مرغ قیمت 20 هزار و 400 هزار تومان تصویب شده  و برای تخم مرغ در مرغداری 12 هزار تومان تصویب شده و برای هم لازم الرعایه است.

وی تاکید کرد: مردم هیچ مرغ طعم داری خریداری نکنند. به لحاظ اینکه بررسی ها نشان داده از موارد کاملا غیراستاندارد و غیربهداشتی  استفاده می شود.

وی همچنین گفت: مرغ بسته بندی اگر به قیمت بالاتر فروخته شود تخلف گرانفروشی است. هر فروشی بالاتر از قیمت مصوب تخلف است و اینکه تخلف زیاد باشد دلیل بر مجاز بودن آن نیست و در حد توان به گران فروشی رسیدگی می کنیم.

مدیر کل تعزیرات استان تهران  همچنین گفت: مردم برای شکایت با سامانه 135 تعزیرات حکومتی تماس بگیرند و کد رهگیری دریافت کنند  که بعدا قابل پیگرد باشد.

وی در خصوص اینکه چرا نهاده ها در بازار آزاد وجود دارد گفت: گاهی به این صورت است که واحدی که نهاده را دریافت می‎کنند به آن مقدار تولید ندارد و بخشی از آن مازاد خود را به بازار روانه می کنند. کالایی که به مردم عرضه می شود باید به قیمت واقعی عرضه بشود.

آقای اسدالله نژاد نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی هم در ادامه برنامه گفت: هر واحد مرغداری نیاز به میزان مشخصی نهاده دارد و اکثر واحدها در خوشبینانه ترین حالت بیش از 30 تا 50 درصد نهاده مورد نیازشان را نمی گیرد. قیمت تمام شده برای تولیدکنندگان بالاتر از نرخ مصوب است.

به نظر می رسد بیشتر فشار روی تولیدکنندگان است و انتظار داریم که به بخش نهاده ها و بازار سیاه آن ورود شود که مشخص شود این مشکل از کجا پدید آمده است.با توجه به اینکه برای گرفتن سهمیه نهاده مجوز دامپزشکی نیاز هست و باید در پایان جوجه ریز به کشتارگاه تحویل داده شود امکان اینکه سهمیه بیشتر گرفته شود یا سهمیه ای گرفته شود و تولید نشود وجود ندارد.

آقای محمد یوسفی رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی ایران هم گفت:این وضعیت اگر ادامه پیدا کند وضع تولید بدتر می شود. الان نسبت به هفته گذشته قیمت جوجه یک روزه هفتصد تا هشتصد تومان کاهش پیدا کرده است. برای اینکه زیان کمتری متحمل بشوند تولید را کاهش می دهند. جوجه ای که تولید می شود باید بهای آن پرداخته شود که صرفه اقتصادی داشته باشد. از زمانی که بازارگاه برای توزیع دان درست شده روز به رزو بازار سیاه بیشتر شده است. کسانی که طراح آن هستند باید همه مسائل آن را ببینند . وقتی بازارگاه می تواند موفق باشد که کالایی برای عرضه وجود داشته باشد.

آقای کریم خطیبی مدیر عامل شرکت رها مرغ تهران گفت: اگر به مقدار مورد نیاز مرغداری ها نهاده در اختیار قرار گیرد آن وقت مرغ دار مجبور نمی شود که از بازار آزاد تهیه کند و ما باید سر وقت کالا (نهاده)  وارد مرغداری کنیم و اگر با تاخیر انجام شود با کاهش تولید مواجه می شویم و کالا (تخم مرغ) کیفیت آن پایین می اید . منشا بازار آزاد متفاوت است یکی وارد کننده است دیگر اینکه قبلا نهاده سهمیه اش از بازار تهیه کرده باشد و بعدا سهمیه گرفته باشد و آنرا بفروشد. برای تولید یک کالا چندین قلم کالا مورد نیاز است و اگر همه آنها فراهم باشد امکان قیمت مشخص وجود دارد؛ خودروساز هر سه ماه قیمت خود را اعلام می کند اما مرغ و تخم مرغ برایش این اتفاق نمی افتد و فاصله قیمت تمام شده و قیمت فروش زیاد می‌شود.  تصمیم گیری ها معمولا با تاخیر انجام می‎شود و برای واردات و صادرات آن باید حتما برنامه ریزی شود.

آقای علی فرج الهی مدیرعامل شرکت صنایع زنجیره‌ای کاسپین طلایی چیکا هم در پایان برنامه گفت: قیمت تمام شده تخم مرغ 15 هزار تومان است اما قیمت برای بازار 12 هزار تومان تعیین می شود، حدود دو میلیون اشتغال داریم در این صنعت ، 105 هزار تن تولید داریم و چنین تصمیماتی باعث می شود این بخش آسیب ببینید. چرا فقط روی تخم مرغ تمرکز کرده اند و روی آهن ، سیمان و غیره کسی حساسیتی ندارد. تولید کننده نیاز به همه موارد دارد. وی همچنین به مشکل نهاده و ریزمغذی هم اشاره کرد و گفت : مواردی که دیگران درباره آن صحبت کرده اند با آن موافق است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از «کسب و کار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها