رقابت منفی بلای جان صنعت سیمان | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رقابت منفی بلای جان صنعت سیمان

  • چهارشنبه 08 آذر 1396 10:31
  • شناسه 12416
رقابت منفی بلای جان صنعت سیمان

کمبود نقدینگی در صنعت سیمان موجب شده در بخش تولید و صادرات رقابت منفی به وجود آید که می‌تواند بلای جان این صنعت شود.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از خبرگزاری میزان، صنعت سیمان کشور طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های خوبی داشته و علاوه بر تامین نیاز‌های داخل کشور توانسته بخشی از تولیدات خود را به خارج از کشور نیز صادر کند اما، با تمام پیشرفت‌هایی که این صنعت داشته، در بخش تولید و صادرات با چالش‌هایی روبه‌رو است.

با توجه به رکود موجود در ساخت و ساز‌ها لزوم صادرات این محصول پیش از پیش احساس می‌شود تا این صنعت بتواند مسیر خود را همچنان ادامه دهد و دچار چالش نشود.

به گفته سیدمحمد اتابک عضو هیات نمایندگان اتاق تهران شرکت‌های سیمانی مشکلی در بخش تولید ندارند، اما چالش اصلی در بخش میزان تقاضا در بازار است و برنامه‌های ارائه شده از سوی مسئولین بیشتر شبیه مُسکن بوده تا درمان زخم رکود و تقاضا در بازار؛ در این بین ارائه وام‌های مختلف نیز هیچ کمکی به افزایش میل تقاضا در بازار مسکن نکرد.

اتابک صادرات را دوای دردی در مقابل نبود تقاضای داخلی دانست و تاکید کرد: صادرات سیمان ایران به دیگر کشور‌های منطقه می‌تواند شرایط بهتری را تجربه کند؛ اگر تعرفه‌های صادراتی مورد بازبینی قرار گیرند.


همچنین عبدالرضا شیخان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان درباره میزان تولید سیمان در سال جاری اظهار کرد: طی ۶ ماهه امسال ۳۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کلینکر و حدود ۲۹ میلیون تن سیمان تولید شده است.

وی افزود: از این میزان ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تن در داخل توزیع شده و ۳ میلیون تن کلینکر و ۳ میلیون تن سیمان صادر شده است.

دبیر انجمن صنفی سیمان با بیان اینکه صادرات سیمان کشور با کاهش ۱۱ درصدی روبه رو بوده است، گفت: در گذشته بخش زیادی از صادرات سیمان کشور به عراق بوده که کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه هزینه حمل سیمان در مسیر‌های دور بیشتر می‌شود، کالای تجارت پذیری نیست، گفت: در گذشته مقرر شده بود که به این صنعت یارانه صادراتی پرداخت شود اما، هنوز اتفاقی در این زمینه نیفتاده است.

شیخان اصلی‌ترین معضل صنعت سیمان کشور را رقابت منفی بین تولیدکنندگان این صنعت عنوان کرد و اظهار کرد: این موضوع ناشی از قدرت گرفتن دلالان است؛ به دلیل اینکه کارخانجات با مشکل نقدینگی مواجه هستند ناچار می‌شوند تولیدات خود را زیر قیمت به دلالان بفروشند.

همچنین بر اساس بررسی‌های صورت گرفته توسط سازمان توسعه تجارت یکی از مهم‌ترین معظلات پیش روی صنعت سیمان رقابت منفی صادرکنندگان است که با قیمت شکنی به جهت نیازی که به نقدینگی دارند این صنعت را با مشکل مواجه کرده است.

ممنوعیت و محدودیت اعمال شده از سوی دولت عراق در زمینه صادرات سیمان به آن کشور، توقف کامیون‌ها در مبادی خروجی به افغانستان و خروجی (شلمچه و پرویز خان) عوارضی متقابل راهداری از کامیون‌های حامل سیمان در مرز‌های افغانستان و ترکمنستان از جمله دیگر معضلات صنعت سیمان است.

با توجه به مشکلات عدیده‌ای که این صنعت با آن مواجه است حمایت از تولیدکنندگان از سوی دولت می‌تواند موجب برطرف شدن مشکلات این صنعت شده و واحد‌های تولیدی از مشکل تامین نقدینگی و سرمایه در گردش رهایی یابند تا هم تولید و صادرات به مسیر خود ادامه دهند و هم رقابت منفی که در این صنعت ایجاد شده از بین برود.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «کسب و کار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها