تخم گرانی در بازار گذاشته شد! | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

تخم گرانی در بازار گذاشته شد!

  • چهارشنبه 02 خرداد 1397 16:45
  • شناسه 28275
تخم گرانی در بازار گذاشته شد!

قیمت تخم مرغ در حالی رو به افزایش گذاشته است که رییس اتحادیه پرنده و ماهی تهران دلیل آن را «جلوگیری از واردات» اعلام می کند.

به گزارش شبکه ایران کالا  به نقل از ایرنا، تولید سالیانه تخم مرغ کشور نزدیک 940 هزارتن است.

شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در نیمه دوم پارسال و درگیری 20 استان کشور به معدوم سازی 24 میلیون و 500 قطعه مرغ در 567 واحد مرغداری منجر شد و قیمت تخم مرغ از هر عدد 300 تا 400 تومان و هر شانه 2 کیلوگرمی حدود 9 تا 11 هزار تومان، به هر عدد به 700 تومان و هر شانه دو کیلوگرمی به 21 هزار تومان در ماه های آذر و دی رسید.
دولت برای تنظیم بازار مجوز واردات تخم مرغ از ترکیه را صادر کرد تا قیمت این محصول را متعادل نگه دارد اما در هفته گذشته قیمت این محصول دوباره روند افزایشی به خود گرفت.

نابسامانی در توزیع
بررسی میدانی نشان می دهد نابسامانی در عرضه تخم مرغ با توجه به آغاز ماه مبارک رمضان به برخی میدان های میوه و تره بار نیز رسیده است و به جای عرضه شانه های 30تایی به قیمت 12 هزار و 600 تومانی، مشتری را به خرید بسته های 20 تایی با قیمت 11 هزار تومان وادار می کنند. 
رییس اتحادیه پرنده و ماهی تهران در این زمینه  گفت: اکنون هرکیلوگرم تخم مرغ در محل مرغداری ها 6250 تومان، در عمده فروشی ها 6750 تومان و خرده فروشی ها 8000 تومان قیمت گذاری می شود.
«مهدی یوسفخانی» ادامه داد: قیمت هر شانه 30 تایی تخم مرغ داخلی در خرده فروشی ها حدود 16 هزارتومان شده است.
هر شانه تخم مرغ داخلی و وارداتی در فروردین و اردیبهشت ماه به قیمت 12 هزار و 600 تومان به فروش می رسید.
دهم اردیبهشت ماه دبیرکل کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخمگذار از کاهش قیمت تخم مرغ از خردادماه امسال خبر داد و گفت: نیاز کشور بویژه در ماه مبارک رمضان از محل تولیدات داخلی تامین است و واردات آن متوقف شد. 
«سیدفرزاد طلاکش» افزود: با آغاز ماه مبارک رمضان همزمان با فصل گرما و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها از خردادماه، مصرف این محصول و قیمت آن روند کاهشی می یابد. 
وی قیمت تمام شده و منطقی هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری ها را 5700 تومان اعلام کرد تا مرغداران متضرر نشوند. 
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور نیز بیست و سوم اردیبهشت ماه درباره قیمت محصولات برای تنظیم بازار ماه رمضان گفت: طبق مصوبه تنظیم بازار، قیمت گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم مرغ ماه مبارک رمضان سال 1397 هیچ تغییری نکرده است و با نرخ های ایام نوروز عرضه می شود. 
در بررسی میدانی  از برخی میدان های میوه و تره بار تهران مانند شهران و کن بویژه در نوبت کاری صبح، اثری از شانه های 30 تایی تخم مرغ با قیمت مصوب 12 هزار و 600 تومانی دیده نمی شود. 
در میدان میوه و تره بار دکتر هوشیار در شمال منطقه 9 شهرداری تهران نیز بسته های 20 تایی تخم مرغ به قیمت 11 هزار تومان عرضه می شود. 
از مسوول غرفه تخم مرغ می پرسم: شانه های 30 تایی تمام شده است؟ 
شانه ای بالا می اندازد و می گوید: نداریم. 
- فردا می آورید؟ 
- نه. بعید می دانم. دیگر برای ما نمی آید. 

نیاز به واردات برای تعدیل قیمت ها
رییس اتحادیه پرنده و ماهی تهران معتقد است «اگر واردات تخم مرغ از سرگرفته شود به طور حتم قیمت ها متعادل می شود».
یکی از فروشندگان در واحد خرده فروشی می گوید: در یک هفته گذشته هر روز که کارتن تخم مرغ های 30 تایی می آید دستکم یک هزار تومان به قیمت ها اضافه شده؛ به طوری که هر عدد تخم مرغ امروز حدود 600 تومان و هر شانه 30 تایی 18 هزارتومان است.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «کسب و کار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها