طغیان مشکلات در صنعت نساجی | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

طغیان مشکلات در صنعت نساجی

 • چهارشنبه 25 فروردین 1400 00:43
 • شناسه 62168
طغیان مشکلات در صنعت نساجی

صنعت نساجی را می‌توان یکی از صنایع تحول آفرین در زندگی بشر دانست. حتی با در نظر نگرفتن اینکه پوشاک یکی از سه نیاز اساسی انسان‌ها است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، قرن 18میلادی و آغاز گذار به دوران صنعتی شدن در اروپا بیش از هر چیز دیگری مدیون صنعت نساجی است، از زمانی که انگلستان با تکیه بر خشونت نظامی خود و با تصرف هندوستان، پارچه که آن زمان مشهورترین سوغات هند بود را برای تجارت برده به آفریقا می‌فرستاد و با معامله با شکارچیان انسان، بومیان آفریقا را به عنوان برده برای کار اجباری در مزارع پنبه به آمریکا گسیل می‌داشت، تا زمانی که با ممنوع کردن واردات پارچه هند به انگلستان و با تکیه بر پنبه ارزان آمریکا توانست منچستر را به قطب نساجی در جهان تبدیل نماید، هیچ کس باور نمی‌کرد که صنعت نساجی در حال عبور دادن تمدن بشری به مراحل جدید زیست خود باشد.

به هر حال اغلب کشورهایی که امروز در مرزبندی توسعه، موسوم به کشورهای شمال هستند، آغاز فرآیند صنعتی شدن را با نساجی شروع کرده‌اند. هم اکنون هم بعد از گذشت قرن‌ها از انقلاب صنعتی بازهم این صنعت نساجی است که موتور محرک اقتصاد بسیاری از کشورهای جهان نظیر ترکیه، هند، چین، اسپانیا، بنگلادش، تایلند، ویتنام و غیره شده است. اشتغال زایی و ارزش افزوده‌ی بالا هدیه‌ای است که صنعت نساجی به این کشورها داده است.

اکنون این سوال مطرح می‌شود که وضعیت این صنعت در کشور ما چگونه است؟
در حال حاضر صنعت نساجی با  ۷۹۰۰ واحد فعال(تخمینی) ۱۱ درصد از کل صنعت کشور را  به خود اختصاص داده است. ۲۶۰ هزار نفر در صنعت نساجی اشتغال دارند که سهم آن از کل اشتغال صنعت ۱۲ درصد است. میزان صادرات محصولات نساجی کشور بیش از یک میلیارد دلار است که سهم ۹/۱درصدی از صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص داده است. ارزش افزوده صنعت نساجی نیز بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۳ حدود ۳۴ هزار میلیارد ریال برآورد شده که معادل ۵/ ۲ درصد از کل صنعت است. آمار رسمی واردات کل این صنعت نیز عدد ۶/ ۱ میلیارد دلاری و معادل ۴/ ۳ درصدی از واردات کل صنعت را نشان می‌دهد. برآوردها از قاچاق پوشاک نیز عدد 4/2 میلیارد دلاری را نشان می‌دهند.

در خصوص روند رشد تولید مواد اولیه، اوضاع فعلی کشور نسبت به دهه‌ی هفتاد نزولی بوده و علی رغم خودکفایی در پنبه، در حال حاضر 50 درصد نیاز کشور به پنبه از طریق واردات تأمین می‌شود. در تولید ابریشم نیز وضعیت به همین صورت می‌باشد.

در یک دهه‌ی گذشته بسیاری از واحدهای اصلی نساجی کشور نظیر نساجی مازنداران و سبلان پارچه، پوشش و ایران پوپلین  یا به صورت کامل تعطیل شده‌اند و یا به علت مشکلات مالی و عدم تأمین مواد اولیه بعضا 50درصد زیر ظرفیت خود در حال فعالیت هستند.

صنعت نساجی از سیاهه‌ی مشکلاتی که تمام صنایع کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کنند مستثنی نیست. البته بعضی از مشکلات اثر جدی تری نیز نسبت به سایر صنایع بر صنعت نساجی داشته است و برخی از مشکلات نیز خاص این صنعت است.

 • واردات غیررسمی (قاچاق)
 • عدم تمایل به سرمایه‌گذاری ناشی از کاهش حاشیه سود(وابستگی به واردات مواد اولیه) 
 • صادرات مواد اولیه الیاف مصنوعی (پتروشیمی)به صورت خام فروشی
 • فقدان یا قدیمی بودن تجهیزات در برخی عرصه‌های صنعت نساجی نظیر بخش رنگ رزی
 • ضعف سیاست‌های حمایتی 
 • خصوصی سازی‌ غلط
 • رکود اقتصادی
 • ضعف در تأمین نقدینگی
 • تولید گران به علت بالا بودن قیمت مواد اولیه

همگی بخشی از سیل ویرانگر مشکلاتی هستند که صنعت نساجی در کشور را هدف گرفته‌اند.

راهکار حل مشکلات صنعت نساجی 
مجموع راهکارهای بهبود شرایط صنعت نساجی را می تواند تحت سه عنوان کلی دسته بندی کرد:

 • مدیریت زنجیره تأمین
 • خوشه سازی صنعتی 
 • حمایت قانونی

با توجه به آنکه ریشه اصلی مشکلات صنعت نساجی کشور بحران مواد اولیه است، مدیریت زنجیره تأمین می‌تواند کمک شایانی به حل مشکلات تولید مواد اولیه در کشور و حذف دلالان نماید. از سوی دیگر خوشه سازی صنعتی و حذف فرآیند حمل و نقل مواد علاوه بر اینکه موجب مدیریت بهتر تأمین خوراک در بخش‌های پایین دستی این صنعت می شود سبب کاهش قیمت تمام شده محصولات نهایی نساجی نظیر پوشاک نیز می‌گردد. اما اقدام سوم و مهم‌تر  حمایت قانونی است. مقابله با قاچاق، تسریع فرآیند تأسیس واحدهای تولید و سهولت تأمین سرمایه در گردش مواردی است که با اتخاذ یک سیاست حمایتی می‌تواند نفس تازه به این صنعت هدیه کند.

 

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «کسب و کار»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها