مروارید سیاه خزر برندی در حال انقراض

 • پنجشنبه 15 آذر 1397 11:53
 • شناسه 35775
مروارید سیاه خزر برندی در حال انقراض

صید غیرمجاز، آلودگی دریا و وجود گونه شانه دار مهاجم از عمده دلایل کاهش میزان ذخایر خاویار دریای خزر است.

 به گزارش شبکه ایران کالا ، صیاد مازندران در سرمای صبح پاییزی دل به دریا می زند و چشم امید به پهنه آبی خزر دارد. 
آقا مرتضی 45 ساله است و میگوید از 20 سالگی در دریاست و سوار بر امواج، به دنبال روزی حلال است. از اوضاع صید پرسیدم که گفت: میزان صید در هر سال کمتر از سال قبل است. درباره صید خاویار هم پرسیدم. میگوید: سالهاست دیگر خبری از صید خاویار نیست چون نسل ماهیان خاویار رو به نابودی است. این در حالی است که خاویار ایران یکی از مشهورترین خاویارها در جهان است وهرکیلوی آن معادل صدبشکه نفت خام برای کشور ارز آوری دارد اما امروز شاهد انقراض نسل ماهیان خاویاری هستیم.

***کاهش شدید ماهیان خاویاری
اکبری کارشناس محیط زیست دریایی دراین باره می گوید: نا امن کردن دریا به دلایلی مانند دفع ناصحیح فاضلاب شهری و صنعتی، بهره برداری بی رویه بیو لوژیکی از دریا، تخریب بستر رودخانه ها، صید بی رویه، تغییرات آب و هوایی و کاهش منابع تغذیه ماهیان خاویاری مهمترین دلایل کاهش شدید این ماهیان در خزر است.
اکبری افزود: براساس آمار انستیتو دریای خزر سالانه 285 میلیون تن آلودگی از کشور آذربایجان، ‎678 میلیون تن از روسیه، ‎ 35 میلیون تن از قزاقستان و پنج میلیون تن از سه استان شمالی ایران (مازندران، گیلان و گلستان) وارد دریای خزر می‌شود که نگاه به چنین آماری نگرانیها را جدی تر می کند.

***تکثیر مصنوعی راهکاری برای مقابله
اما برای حفظ این گونه های ارزشمند، راهی جز تکثیر مصنوعی نداریم تا جایی که هم اکنون95 درصد تکثیر انواع مختلف آبزیان به صورت مصنوعی صورت می گیرد.
مدیر کل شیلات مازندران می گوید: 18 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در مازندران فعال است وبرای تکثیر ماهیان خاویاری نیز مرکز تکثیر و پرورش خاویار در ساری و جویبار فعالیت گسترده ای دارند تا جاییکه مرکز جویبار به عنوان یکی از بزرگترین مزرعه پرورش ماهیان خاویاری جهان معرفی شد و ظرفیت این مرکز سالانه بیش از 2 هزار تن گوشت خاویار و 30 تن خاویار است.
به گفته محمدزاده ، محصولات خاویاری مازندران نیز هم اکنون به بیش از 20 کشور صادر می شود و ارزش صادرات خاویار پرورشی استان در 8 ماه امسال به 50 میلیون دلار رسید که بیشتر از سه برابر مدت مشابه پارسال است.
احمدزاده کارشناس محیط زیست هم با بیان اینکه ایران به عنوان یکی از پنج کشور حاشیه دریای خزر، حدود 922 کیلومتر از ساحل این بزرگترین ذخیره گاه ماهیان خاویاری را دراختیار دارد، افزود: در گذشته به ویژه در دهه 60 شمسی با تولید سالانه حدود 300 تن خاویار دریایی از کشورهای مهم تولید کننده خاویار در جهان بود.

شیخ تبار معاون صید و بنادر صیادی اداره کل شیلات مازندران هم پرورش ماهیان خاویاری با سرمایه گذاری 500 میلیون تا چهار میلیارد تومان را سرمایه گذاری متوسط در حوزه شیلات معرفی کرد و گفت: طرح پرورش ماهیان خاویاری در قفس و پرورش ماهیان خاویاری در سواحل دریای خزر با سرمایه گذاری بیش از پنج میلیارد تومانی نیز در حال افزایش است.

کارشناس تکثیر و پرورش ماهی خاویاری هم با اشاره به اینکه عمق دریای خزر به سمت ایران است، افزود : گسترش ماهیان خاویاری در قسمت دریای خزر ایران بیشتر بوده و این ماهیان برای زاد و ولد طبیعی خود راهی آبهای شیرین و رودخانه ها می شوند.

رحیمیان گفت : ماهیان خاویاری در دنیا از نوع هیبرید بوده ولی در دریای خزر این نوع ماهیان خاویاری بومی دریای خزر است و از شهرت و برند جهانی برخوردار است.
به گفته این پژوهشگر، در دهه‌ های گذشته میزان آب رودخانه ها بالا و تکثیر ماهیان به طور طبیعی بود اما در سالهای اخیر به علت آلودگی و کاهش آب رودخانه ها، تکثیر طبیعی نداریم!

***ممنوعیت صید در دریای خزر
در پی این چالش ها و پیگیری کارشناسان و رسانه ها بود که برای حفظ این گونه از آبزیان، ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری دریای خزر با توافق 5 کشور ساحلی تا سال 2019 تمدید شد.
در دومین اجلاس کمیسیون حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع زنده دریای خزر نمایندگان جمهوری اسلامی ایران ، جمهوری آذربایجان ، روسیه ، قزاقستان و ترکمنستان راهکارهای حفاظت بهینه از منابع زنده این پهنه آبی و همکاری های مشترک در این زمینه را بررسی و در پایان پروتکل همکاری پنج جانبه امضا کردند.
رئیس گروه امور بین الملل و سازمان تخصصی شیلات ایران درباره مفاد این پروتکل می گوید: ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری دریای خزر نخستین بار سال 2010 در جلسه سران کشورهای ساحلی خزر در باکو به مدت 5 سال توافق شد و پس از آن هر سال در اجلاس این کمیسیون به مدت یک سال تمدید می شود.
مرتضی مهران پور، تشکیل و فعال شدن دو کارگروه علمی و آبزی پروری برای تدوین ساز و کارهای اجرایی و نتیجه بخش بودن تصمیمات کمیسیون و تعیین سهمیه صید برای سال 2019 میلادی را از دیگر توافقات این اجلاس اعلام کرد و افزود: این دو کارگروه طبق توافق به عمل آمده ، باید در نیمه نخست سال آینده میلادی در روسیه برگزار شود.
وی گفت: گزارش ها نشان داد همچنان در وضعیت ماهیان خاویاری خزر بهبودی حاصل نشده است و همکاری ها در این زمینه باید ادامه یابد.
وایسلی سوگولوف معاون رییس موسسه ماهیگیری روسیه هم وضعیت ماهیان خاویاری دریای خزر از جمله چالباش ، فیل ماهی ، شیب و حتی اوزون برون را خوب ندانست و برای مطلوب شدن وضعیت این ماهیان بر تمدید بلندمدت ممنوعیت صید تجاری تاکید کرد.
وی همکاری کشورهای ساحلی خزر در بهبود وضعیت ذخایر زنده آبی دریای خزر را خوب ارزیابی کرد و افزود: صید غیرمجاز ، آلودگی دریا براثر فعالیت برخی شرکت ها و وجود گونه شانه دار مهاجم از عمده دلایل کاهش میزان ذخایر زنده دریای خزر است که با برنامه های اجرا شده هم اکنون میزان شانه دار مهاجم کاهش یافته است و ما پنج کشور برای بهبود وضعیت ذخایر، هرچند همکاری های خوب علمی و فنی و تحقیقاتی داریم اما باید این همکاری ها و تبادل تجارب را همچنان تا بهبود وضعیت ادامه دهیم.
با توجه به گفته های کارشناسان و مسئولان به نظر می رسد دغدغه آلودگی خزر و انقراض ماهیان خاویاری، تا حدودی تبدیل به دغدغه ای عمومی میان کشورهای همسایه خزر شده است اما تا کنون اقدام راهبردی برای نجات سریع ماهیان خاویاری در این پهنه آبی چندان جدی گرفته نمی شد که امید است با نشست ها و هماهنگی های صورت گرفته، به زودی شاهد خبرهای خوبی در این بخش باشیم.
در دریای مازندران 727 گونه جانوری از 374 جنس زندگی می کنند که حدود هفت درصد این تعداد، منحصر به این پهنه آبی است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از « شیلات و آبزیان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها

 • اسرار فروش برای کسب‌ و‌ کارهای کوچک با سرمایه کم

  اسرار فروش برای کسب‌ و‌ کارهای کوچک با سرمایه کم

  تمام کسب و کارها چه بزرگ و چه کوچک، فعالیتش وابسته به میزان فروش است و مشتریان هستند که ضامن بقای آن کسب و کارند اما متاسفانه بارها در موارد بسیار زیاد افراد زیادی را دیده ام که کسب کاری راه انداخته اند، کلی هزینه کرده اند و حتی محصول هم تولید کرده اند اما برای بازاریابی و فروش هیچ برنامه ریزی ایی نداشتند!

 • بهره برداری از پروژه افزایش ظرفیت بنزین پالایشگاه نفت بندرعباس

  بهره برداری از پروژه افزایش ظرفیت بنزین پالایشگاه نفت بندرعباس

  با حضور رئیس جمهور پروژه افزایش ظرفیت بنزین و بهبود کیفیت بنزین و نفت گاز پالایشگاه نفت بندرعباس به بهره برداری رسید.

 • افزایش صادرات؛ دلیل گرانی صیفی‌جات

  افزایش صادرات؛ دلیل گرانی صیفی‌جات

  رئیس اتحادیه میوه وسبزی با بیان اینکه دلالان صیفی جات را سرِ زمین از کشاورز خریداری و صادر می‌کنند وهمین دلیل گرانی این محصولات است،گفت:صادرات وقتی باعث نوسان قیمت در داخل شود،باید کنترل شود.

 • پای سرمایه‌گذاران خصوصی به شهرهای جدید باز می‌شود

  پای سرمایه‌گذاران خصوصی به شهرهای جدید باز می‌شود

  مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه دولتها در سراسر جهان توان ایجاد پروژه‌های عمرانی را از دست داده‌اند، گفت: شهر جدید هشتگرد پس از یک دوره افول، مجدداً در مسیر توسعه قرار گرفته و بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

 • قیمت خودرو در بازار شکسته می شود

  قیمت خودرو در بازار شکسته می شود

  خان کرمی گفت: با اجرای شرایط فروش فوری در روزهای آتی، حباب قیمت خودورهای این شرکت در بازار شکسته خواهد شد.

 • رشد ۳۶ درصدی صادرات محصولات نساجی و پوشاک

  رشد ۳۶ درصدی صادرات محصولات نساجی و پوشاک

  معاون امور صنایع وزیر صمت از ابلاغ سند راهبردی پوشاک در آینده نزدیک خبر داد

 • نرخ طلا و سکه در 29بهمن ماه ۹۷

  نرخ طلا و سکه در 29بهمن ماه ۹۷

  امروز در بازار آزاد تهران، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت ۴ میلیون و 424 هزار و طرح قدیم با قیمت ۴ میلیون و 280 هزار تومان معامله شد

 • فروش فوری محصولات سایپا و ایران خودرو

  فروش فوری محصولات سایپا و ایران خودرو

  فروش فوری محصولات ایران خودرو و سایپا از فردا آغاز می‌شود

 • رونمایی از دو کتاب در حوزه اقتصاد مقاومتی و انرژی

  رونمایی از دو کتاب در حوزه اقتصاد مقاومتی و انرژی

  پنجمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی که امروز همزمان با سالروز ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در حال برگزاری است، شاهد رونمایی از دو کتاب در زمینه اقتصاد مقاومتی و مسیر انرژی ایران بود.

 • مشکلی در تامین کالا‌های اساسی نیست

  مشکلی در تامین کالا‌های اساسی نیست

  وزیر اقتصاد: از نظر تامین کالا‌های اساسی مشکل نداریم و مشکلات موجود به دلیل اختلال در نظام توزیع رخ داده است

 • مرغ ارزان می شود

  مرغ ارزان می شود

  رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی از کاهش ۵۰۰ تومانی نرخ مرغ زنده درب مرغداری خبر داد.

 • اما و اگرهای غذاهای ارزان قیمت

  اما و اگرهای غذاهای ارزان قیمت

  رئیس اتحادیه دارندگان رستوران استان تهران: رستوران‌هایی که تبلیغ کباب کوبیده ارزان می‌کنند بدون مجوز هستند

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 29 بهمن

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 29 بهمن

  روزنامه های اقتصادی امروز به مسائلی چون مسکن سفته بازان در بازار، گرانی خودرو ارتباطی با فرمول وزارت صمت ندارد، تسویه بدهی دولت با نفت، صادرات مرغ ممنوع شد، بانک ها در تکاپوی تامین ارز مسافرتی، هشدار بروز بیکاری گسترده، بازار ارز و سکه در انتظار نتیجه پالرمو و.... پرداختند.

 • لزوم گسترش و نهادینه‌سازی فرهنگ تعاون

  لزوم گسترش و نهادینه‌سازی فرهنگ تعاون

  سازمان مرکزی تعاون روستایی به دنبال گسترش فرهنگ تعاون و نهادینه سازی این هنجار به عنوان یکی از حوزه‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی است

 • حضور بانک مرکزی برای جلوگیری از بی‌ثباتی در بازار

  حضور بانک مرکزی برای جلوگیری از بی‌ثباتی در بازار

  رئیس کل بانک مرکزی از حضور بانک مرکزی در بازار و انجام اقدامات لازم در صورت ضرورت خبر داد

 • حباب قیمت در بازار خودرو مقطعی است

  حباب قیمت در بازار خودرو مقطعی است

  رئیس انجمن قطعه سازان با بیان اینکه هیچ دلیل خاصی برای افزایش قیمت خودرو در روز‌های اخیر وجود ندارد، این افزایش را ناشی از حباب دانست

 • با بدترین شرایط اقتصادی، در خانه خودتان پولدار شوید!

  با بدترین شرایط اقتصادی، در خانه خودتان پولدار شوید!

  در دنیایی سیاه زندگی میکنی، محکوم به بدبختی و زندگی با اعمال شاقه و مرگ در تنهایی و فقر هستی! همیشه هستند کسانی که برای شما آن قدر دلیل منطقی و غیر منطقی می آورند تا عبارات بالا را به خوردتان دهند اما ...

 • خودروهای ثبت‌ سفارش جعلی منتظررای مراجع قضائی

  خودروهای ثبت‌ سفارش جعلی منتظررای مراجع قضائی

  نحوه تعیین تکلیف خودروهای دپو شده در گمرک به این دلیل که پرونده این خودروها تحت عنوان کالای قاچاق در مراجع قضایی در حال رسیدگی است، هنوز مشخص نیست.

 • تولید قزل آلا به ۱۱۵ هزارتن می‌رسد

  تولید قزل آلا به ۱۱۵ هزارتن می‌رسد

  مدیر عامل اتحادیه ماهیان سردآبی : با توجه به اتخاذ سیاست سازمان شیلات مبنی بر ممنوعیت دو ماهه واردات تخم چشم زده تولید قزل آلا به ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزارتن خواهد رسید.

 • واردات ۱۳۳ هزار تن گوشت قرمز

  واردات ۱۳۳ هزار تن گوشت قرمز

  مدیرکل دفتر تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی از واردات ۱۳۳ هزار تن گوشت قرمز از ابتدای امسال تا ۱۲ بهمن خبر داد

 • نرخ رسمی ۴۷ ارز ثابت ماند

  نرخ رسمی ۴۷ ارز ثابت ماند

  بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز یکشنبه نسبت به روز گذشته ثابت اعلام کرد.

 • مقام معظم رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

  مقام معظم رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

  رییس مجلس شورای اسلامی: مقام معظم رهبری به صورت کتبی اعلام کردند که با توجه به شرایط خاص اقتصادی سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت ۲۰ درصد باشد.

 • افزایش حقوق کارکنان، پلکانی یا یکسان؟

  افزایش حقوق کارکنان، پلکانی یا یکسان؟

  در کنار بحث‌هایی که درباره افزایش حقوق کارکنان در سال جاری وجود داشت، اکنون با ورود لایحه به صحن علنی مجلس، نحوه پرداخت یعنی افزایش پلکانی یا یکسان بودن حقوق نیز به چالشی دیگر تبدیل شده است.

 • صادرات مرغ ممنوع می‌شود

  صادرات مرغ ممنوع می‌شود

  صادرات مرغ از اول اسفند ماه ممنوع می شود و این ممنوعیت تا پایان ماه رمضان ادامه دارد.

 • تحویل ۳۵ هزار خودرو تا پایان سال به مشتریان

  تحویل ۳۵ هزار خودرو تا پایان سال به مشتریان

  مدیر بازاریابی و شبکه فروش ایران خودرو : تا پایان سال ۳۵ هزار خودرو به مشتریان تحویل می‌دهیم تا بخشی از تعهدات معوقه این شرکت را انجام داده باشیم.

 • عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 28بهمن

  عناوین اصلی روزنامه های اقتصادی 28بهمن

  روزنامه های اقتصادی امروز به مسائلی چون ائتلاف سه جانبه برای کاهش نرخ دلار، استارت آپ ها کار دفاتر خدمات مسافری را کساد کرده اند، کاهش قیمت ارز همچنان ادامه دارد، توسعه فاز 11 پارس جنوبی در اغما، یک تیر و دو نشان اروپا در تجارت با ایران ، کنترل قیمت ها با عرضه کالا در بورس و.... پرداختند.

 • اسرار قبولی در مصاحبه استخدامی!

  اسرار قبولی در مصاحبه استخدامی!

  رمز و راز موفقیت در مصاحبه شغلی برای یک استخدام با شرایط مورد نظرتان را گردآوری کرده ایم، برای موفقیت در یک مصاحبه‌ی استخدامی، باید بتوانید با ویژگی‌های شخصیتی خود، کارفرما را متقاعد کنید که بیش از دیگران برای شرکت ارزش ایجاد خواهید کرد.

 • نرخ طلا و سکه در 27 بهمن ماه ۹۷

  نرخ طلا و سکه در 27 بهمن ماه ۹۷

  امروز در بازار آزاد تهران، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت ۴ میلیون و 302 هزار و طرح قدیم با قیمت ۴ میلیون و 160 هزار تومان معامله شد.

 • بیانیه مقام معظم رهبری، راهبرد سایپا در صنعت خودرو

  بیانیه مقام معظم رهبری، راهبرد سایپا در صنعت خودرو

  مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا سرفصل اقتصادی بیانیه گام دوم انقلاب را راهبرد این خودروساز در صنعت خودرو و گروه خودروسازی سایپا خواهد بود.

 • رشد ۲۷۰ درصدی ورودی آب به مخازن سدها

  رشد ۲۷۰ درصدی ورودی آب به مخازن سدها

  ورودی آب به مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی 98-97 تا 23 بهمن‌ماه در مجموع 23.79 میلیارد متر مکعب بوده که بیانگر رشد 270 درصدی نسبت به سال آبی گذشته است.