امسال 144 میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی تولید می شود | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

امسال 144 میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی تولید می شود

 • یکشنبه 04 فروردین 1398 15:30
 • شناسه 37957
امسال 144 میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی تولید می شود

مدیرکل شیلات استان گیلان از تولید و رها سازی 144میلیون قطعه بچه ماهیان استخوانی بر اساس برنامه ریزی طی امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا صمد درویشی  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر گفت : براساس جدول برنامه ریزی شده سازمان شیلات ایران، تولید و رهاسازی 144 میلیون بچه ماهیان استخوانی در سال 98 در دستور کار شیلات گیلان قرار دارد که 112 میلیون قطعه از آن از گونه ماهی سفید است.
وی افزود: 112 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در مراکز تکثیر و بازسازی ذخائر ماهیان شهید انصاری رشت، مرکز شهید بهشتی سنگر و مرکز شهید یوسف پور سیاهکل تولید می شود.
درویشی افزود : هدف گذاری سازمان شیلات برای استان های شمالی کشور تولید 275 میلیون بچه ماهیان استخوانی است که گیلان با تولید 144 میلیون بچه ماهی، 40 درصد از تعهدات استان های شمالی را انجام می دهد.
مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به وجود بیش از 30 رشته رودخانه فصلی دراستان تصریح کرد: تنها رودخانه مدیریت شده گیلان رودخانه سفیدرود است و درهر رودخانه در فصل صید مولدین به طور متوسط 9 بار امکان سیل بردگی ماهیان وجود دارد.
درویشی با اشاره به اهمیت رودخانه سفید رود در خصوص زاد آوری و تکثیر ماهی سفید در این رودخانه به دلیل بافت بستر آن افزود : مجموع ماهیانی که وارد سفید رود می شوند ماهیان مولد انتهای مرحله 4 نبوده و باید در مراکز تکثیر و بازسازی ذخائر ماهیان شیلات هورموتراپی تا عملیات تکثیر انجام شود .
وی افزود: بر اساس آمارهای به دست آمده از رودخانه سفید رود، به دلیل مهاجرت ماهیان در این رودخانه سالیانه حدود 70 هزار مولد از سفید رود صید می شود و بر همین اساس هرچه رها سازی در این رودخانه بیشتر انجام شود میزان مهاجرت ماهیان و برگشت ماهی به شیلات بیشتر خواهد بود.
مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به لزوم مطالبه حق آبه آبزیان در رودخانه سفید رود از سازمان آب گفت: سفید رود رودخانه مدیریت شده است اما در فصل کشاورزی میزان دبی آب به حداقل می رسد درحالیکه برای مهاجرت ماهیان استخوانی در سفید رود نیازمند حدود 60 متر مکعب آب در ثانیه هستیم که این حق آبه باید از سازمان آب مطالبه شود .
درویشی با اشاره به اینکه رودخانه خشکرود مهمترین رودخانه صید مولدین شیلات در شرق گیلان است افزود: در رودخانه خشکرود در چابکسر، شیلات رکورد صید بیش از یک تن تخم ماهی را در این رودخانه دارد .
وی تاکید کرد: باید 20 درصد از جمعیت مولدین در شیلات از طریق تکثیر طبیعی باشد تا برای مجامع و سازمان هایی که عملکرد شیلات را رصد می کنند اعلام شود که ذخائر برداشت شده از دریای خزر منشاء تکثیر مصنوعی نداشته و بخشی از کارها از طریق تکثیر طبیعی است که شیلات در انتخاب گونه و وزن آن دخالت ندارد.
اداره کل شیلات گیلان در بندرانزلی واقع در 40 کیلومتری غرب مرکز استان مستقر است.

کلیدواژه‌ها

مطالب بیشتر از « شیلات و آبزیان»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

موضوع داغ هفته

 • پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

  یک کارشناس اقتصادی معتقد است به جای منطقه‌ای شدن دستمزد باید به سمت یکسان‌سازی دستمزد و برقراری عدالت در مناطق روستایی و شهری رفت. وی پلکانی شدن حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را پیشنهاد کرد.

خبر آگهی

 • هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هاپیر تایر، خدمتی ویژه در کسب و کار آنلاین

  هایپرتایر با ایده‌ای خلاقانه برای ارایه خدماتی متفاوت در عرصه فروش آنلاین تایر بوجود آمد؛ ویژگی اصلی این مجموعه ارایه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به صورت سیار است‌.

آخرین خبرها