شبکه ایران کالا بررسی کرد: حسابی سرانگشتی برای آنچه شما در یک روز عید خرج کرده اید | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

شبکه ایران کالا بررسی کرد: حسابی سرانگشتی برای آنچه شما در یک روز عید خرج کرده اید

  • دوشنبه 13 فروردین 1397 15:01
  • شناسه 26403
شبکه ایران کالا بررسی کرد: حسابی سرانگشتی برای آنچه شما در یک روز عید خرج کرده اید

مسافران نوروزی در یک روز ایام تعطیلات، 121 میلیارد و ششصد میلیون تومان هزینه کرده اند و این فقط مربوط به یک میلیون و دویست هزار مسافر خروجی از شهر تهران بوده است.

سفر کردن و سود گردشگری چقدر برای کشور مفید است ؟

علیرضا شوکتی ، خبرنگار شبکه ایران کالا ، در بررسی اجمالی از هزینه های میانگین مردم در تعطیلات و عوایدی که این هزینه ها در سفرها برای کشور دربرخواهد داشت ، گزارشی تهیه کرده است که در زیر باهم می خوانیم.

هر حرکت و جنب و جوش اجتماعی از جزیی ترین کارها تا فعالیت های کلان اقتصادی به نوعی تحرک بازار و اقتصاد را هم بدنبال خواهد داشت و نوروز که مژده بهار طبیعت را نوید می دهد تا مدتها قبل از رسیدن لحظه تحویل سال، بازار را خودبخود فعال و اصطلاحا خرید شب عید را داغ تر می کند. امروزه دیگر خرید شب عید به یک فرهنگ ملی تبدیل شده و چندان به توان خریدار بستگی ندارد، بلکه از کم و زیاد و هر آنچه بتوان باید "نو"خرید.

خریدهای شب عید آنقدر قدرت دارد که دار و ندار را به بازار و نمایشگاهها و حتی بساط های موقتی کنار خیابان کشانده و جیب هایشان را جارو کند. اما بهانه خرج نوروز فقط میوه و لباس و شیرینی نیست بلکه سفرهای گردشگری دور و نزدیک هم جزئی از تحرک بازار شب عید محسوب می شود.

خبرنگار این شبکه در ادامه آورده است، اگر از هزینه های سفر دریایی و هوایی و زمینی خارجی فاکتور بگیریم، سفر با وسیله نقلیه شخصی نیز خودبخود جایگاههای سوخت ، رستورانها و فروشگاههای بین شهری را هم رونقی دوباره میدهد. حال باید خرید شب عید را نه فقط از 15 اسفند تا اول فروردین که از اول اسفند تا اخر فروردین باید در نظر گرفت چرا که تحرک بازار و برنامه ریزی برای نوروز همزمان با اغاز اسفند ماه شروع شده و تا اخر فروردین نیز ادامه می یابد.

بعنوان مثال سیزده را باید بدر یکی از پر رونق ترین روزهای بازار در ایام نوروز بدانیم. چرا که در این روز با اینکه مفهومش رفتن به دل طبیعت است و هزینه ایی ندارد اما بایک حساب سرانگشتی اگر همین الان که محاسبه کنید برای سیزده بدر امسالتان چقدر هزینه های ریز پیش بینی نشده داشتید، حساب کار دستتان خواهد امد. و این هزینه اندک زمانی در تحرک بازار و اقتصاد یک مجموعه تاثیر خواهد داشت که بدانید همه مردم در سراسر کشور برای روز سیزده بدر خود بطور متوسط اندازه شما هزینه خواهند کرد. و این هزینه ها شاید در مقطع کم حجم اما در سطح کشور انبوه و در اقتصاد کلان تاثیر گذار خواهد بود.

ما این محاسبه سر انگشتی را وقتی با همکارمان ، در تحریه شبکه ایران کالا انجام دادیم به اعداد جالبی رسیدیم. بطوریکه براساس اعلام وزیر راه و شهرسازی امسال بیش از یک میلیون و دویست خودرو در قالب سفرهای نوروزی از تهران خارج شده اند که قطعا هر یک از این وسیله ها حداقل به یک باک بنزین نیاز دارند که اگر هر باک بنزین را بطور متوسط 50 هزار تومان در نظر بگیریم میتوان گفت که 60 میلیارد تومان فقط برای بنزین وسیله نقلیه خود هزینه کرده اند. طبیعی است که در سفر همه ما نیاز به غذا یا تنقلات تو راهی داریم که اگر فقط یک وعده نهار یا شام یک خانواده سه نفری را بطور متوسط 50 هزار تومان در نظر بگیریم، حدود 60 میلیارد تومان هم هزینه تنها یک وعده غذای این تعداد خواهد بود. محاسبه سایر هزینه ها و تعداد روزهای سفر این تعداد را به شما واگذار میکینیم اما اگر هزینه فقط یک لیوان چایی این افراد را هم فقط 3 هزار تومان در نظر بگیریم رقمی در حدود یک میلیارد و ششصد هزار تومان خواهد بود و سرجمع اینکه در یک روز ایام تعطیلات نوروز، 121 میلیارد و ششصد میلیون تومان خرج شده است و این فقط مربوط به یک خروجی شهر تهران بوده و مسیر خروجی تهران قم و تهران ساوه و همچنین مسافران خروجی از سایر استانها و شهرها را فعلا فاکتور گرفتیم.

بنابراین مبلغ بدست آمده در مقایسه با گردش مالی و اقتصادی یک روز عادی در کشور عدد قابل توجهی خواهد بود و این عدد در سطح کلان اقتصادی کشور  قطعا تاثیر گذار خواهد بود که توجه برنامه ریزان برای مدیریت این منابع را می طلبد. توجه به همین درآمد های کوچک که شاید هم چندان به چشم نیاید بسیار بیشتر از آن خواهد بود که بخواهیم در اندیشه 45 هزارتومان یارانه 30 میلیون نفر باشیم.

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از « مدیریت گردشگری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها