ققنوسِ فرشِ ایرانی باز هم سر برمی‌آورد | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

ققنوسِ فرشِ ایرانی باز هم سر برمی‌آورد

  • یکشنبه 02 خرداد 1400 17:45
  • شناسه 63601
ققنوسِ فرشِ ایرانی باز هم سر برمی‌آورد

شرکت فرش آستان قدس رضوی می‌تواند به زایشِ ققنوس‌وارِ فرش دست‌باف ایرانی یاری برساند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، حمید کارگر، رئیس هیئت مدیره شرکت فرش آستان قدس رضوی با بیان این گزاره افزود: فرش دست‌باف ایرانی همچون ققنوس مرغی نادر و بی‌همتاست که که گرچه ممکن است پس از هزار سال عمرش پایان یابد اما از خاکسترش ققنوسی دیگر زاده می‌شود و باز به حیات ارجمند خود ادامه می‌دهد.

کارگر با اشاره به تنگناها و آسیب‌های کنونی که هنر- صنعت فرش دست‌باف ایران را تهدید می‌کند گفت: بی‌مهری‌ها و کم‌لطفی‌ها در حق این میراث کهن ایرانی که هم وجوه شاخص فرهنگی و هنری دارد و هم از منظر اشتغال‌زائی و ارزآوری درخور توجه است، موجب شده تا شرایط مطلوبی را شاهد نباشیم و فرش ایرانی را دچار دشواری‌های گوناگون می‌بینیم اما همیشه راه برون‌رفتی موجود است.

رئیس انجمن علمی فرش ایران ادامه داد: بی‌ثباتی‌های اقتصادی، تحریم‌های مستقیم و غیرمستقیم، تورم و گرانی حاکم بر فعالیت‌های اقتصادی از جمله بهای رو به ازدیاد مواد اولیه، کاهش تقاضای داخلی و خارجی برای فرش دست‌باف، ظهور انواع کف‌پوش‌ها و زیراندازهای جایگزین، برخی سیاست‌های آسیب‌رسان به چرخه حیات طبیعی این هنر- صنعت، فاصله گرفتن از بازرا جهانی و نیاز و سلیقه مخاطبان و عواملی از این دست موجب شده است تا شرایط کنونی مطلوب و قابل اعتنا نباشد.

وی با اشاره به نزول صادرات فرش دست‌باف ایران در سال‌های اخیر گفت: در طول 3 سال صادرات فرش دست‌باف ایرانی به شدت کاهش یافته و به زیر صد میلیون دلار رسیده است. این افت شدید صادراتی که از یک سو ناشی از تحریم و از دیگر سو متاثر از بی‌تدبیری‌ها و دشواری‌های اقتصادی است، فعالان این هنر- صنعت را با مشکل رو‌به‌رو ساخته است.

رئیس هیئت مدیره شرکت فرش آستان قدس رضوی در عین حال یأس و ناامیدی را راهگشا ندانست و افزود: فرش ایرانی در عمر چند هزارساله خود ناملایمات زیادی را از سر گذرانده و همچنان استوار و خوشنام باقی مانده و چون ققنوسی پس از هر آسیب و تنگنا سربرآورده است.

دکتر حمید کارگر ادامه داد: شرکت فرش آستان قدس رضوی با پیشینه‌ای چهل ساله و با اتکا به تجارب اندوخته خود در تولید فرش‌های اصیل و باکیفیت اکنون بر آن است تا سهم موثرتری در حراست و پاسداری از این میراث کهن و ارزشمند ایفا کند و به اعتلای بیش از پیش هنر- صنعت فرش دست‌باف ایران یاری برساند.

وی با تأکید بر لزوم توجه به نیاز بازار در عین حفظ اصالت‌ها گفت: خواهیم کوشید ضمن حفظ اصالت فرش دست‌باف ایرانی و شأن و منزلت آستان قدس رضوی، با اقدامات اصلاحی و تداوم تولید فرش باکیفیت، ضمن تبدیل شدن به الگویی ارجمند در هنر- صنعت فرش ایران با رعایت تکریم قالیبافان به افزایش سهم در بازار به‌ویژه بازار صادراتی توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

کارگر با برشمردن برخی ویژگی‌ها و مزیت‌های شرکت فرش آستان قدس رضوی گفت: دارا بودن چندین کارگاه تولید متمرکز فرش دست‌باف که در سطح کشور کم‌نظیر است و نیز در اختیار داشتن ارکان مهم زنجیره تولید فرش دست‌باف همچون رنگرزی، بافت، پرداخت، قالیشوئی و نیز تجربه انباشته چهل ساله در کنار خدمات‌رسانی مستمر به بارگاه مطهر رضوی شرایطی را رقم زده‌است که این شرکت بتواند به‌عنوان یکی از بزرگترین و نامدارترین شرکت‌های تولید فرش در کشور، مهیای نقش‌آفرینی گسترده‌تر در این هنر- صنعت باشد.

رئیس هیئت مدیره شرکت فرش آستان قدس رضوی در کنار خدمات‌رسانی بهینه به حرم مطهر رضوی، اصولی همچون تکیه بر اصالت‌های تاریخی و هویت فرهنگی و هنری فرش ایران، رعایت کیفیت در تولید فرش دست‌باف، توجه به اشتغال‌زائی پایدار در حوزه فرش و توسعه بازار با پایبندی به قواعد تجارت مبتنی بر حفظ سهم و جایگاه فرش دست‌باف ایرانی در بازارهای هدف را از محورهای قابل تأکید در فعالیت این شرکت دانست.

وی دارا بودن نیروی کار ماهر در حلقه‌های مختلف زنجیره تأمین و تولید فرش دست‌باف از طراحی، رنگرزی، بافت تا پرداخت و شست‌و‌شو را در کنار امکان تولید متمرکز با لحاظ نظارت دائمی و مستمر بر فرایند تولید و توان پذیرش سفارش‌های کلان از متقاضیان را از مزایای قابل تأکید شرکت فرش آستان قدس رضوی برشمرد و گفت: تقویت و فراگیر کردن استفاده از رنگزاهای طبیعی، تقویت و توسعه به‌کارگیری الیاف و مواد اولیه مرغوب، تنوع‌بخشی به طرح‌ها و نقشه‌ها، و نیز کمک به ارتقای رفاه و منزلت اجتماعی قالیبافان و سایر عناصر زنجیره تولید فرش دست‌باف از مهمترین اولویت‌های شرکت فرش آستان قدس رضوی قلمداد می‌شود.

کارگر با اشاره به تولید سالانه افزون بر 4 هزار مترمربع فرش دست‌باف در کارگاه‌های متمرکز شرکت فرش آستان قدس رضوی و اشتغال نزدیک به 500 نفر قالیباف در این مجموعه گفت: همسان با سیاست‌های کلان بنیاد بهره‌وری موقوفات رضوی، توسعه کمّی و کیفی فعالیت‌های این شرکت در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام/

کلیدواژه‌ها

مطالب مرتبط

مطالب بیشتر از «نشانهای تجاری»

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها