بررسی ممنوعیت ترخیص 420 کانتینر لوازم خانگی در گمرک/ دلار 4200؛ پایان رانت یا جهش قیمت‌ها؟بررسی ممنوعیت ترخیص 420 کانتینر لوازم خانگی در گمرک/ دلار 4200؛ پایان رانت یا جهش قیمت‌ها؟ | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چشم انداز اقتصاد

بررسی ممنوعیت ترخیص 420 کانتینر لوازم خانگی در گمرک/ دلار 4200؛ پایان رانت یا جهش قیمت‌ها؟بررسی ممنوعیت ترخیص 420 کانتینر لوازم خانگی در گمرک/ دلار 4200؛ پایان رانت یا جهش قیمت‌ها؟

  • دوشنبه 03 آذر 1399 11:12
بررسی ممنوعیت ترخیص 420 کانتینر لوازم خانگی در گمرک/ دلار 4200؛ پایان رانت یا جهش قیمت‌ها؟بررسی ممنوعیت ترخیص 420 کانتینر لوازم خانگی در گمرک/ دلار 4200؛ پایان رانت یا جهش قیمت‌ها؟

دریافت ویدیو

شماره قسمت: 173

سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی زنده در برنامه چشم‌انداز شبکه ایران کالا درخصوص ممنوعیت ترخیص 420 کانتینر لوازم خانگی در گمرک توضیحاتی ارائه داد. چشم انداز یکشنبه 2 آذر

سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی زنده در برنامه چشم‌انداز شبکه ایران کالا گفت: اوایل سال 97 قبل از اینکه شوک ارزی وارد شود، برخی کالاها همزمان با ممنوعیت واردات کالاهای موسوم به گروه چهار وارد کشور شد که 420 کانتینر لوازم خانگی جزو آن ها است و به دلیل اینکه جزو ممنوعیت کالا قرار گرفته بود وزارت صمت آن ها را جزو ثبت سفارشی ها قرار نداد و گمرک هم به دلیل همین موضوع وقف تاخیر شد. صاحب کالا به دیوان عدالت اداری از سه دستگاه وزارت صمت به دلیل عدم ثبت سفارش، از گمرک به دلیل عدم ترخیص و از بانک مرکزی در بحث منشا ارز شکایت می کند که شکایت از بانک مرکزی موضوعیتش تایید نشد اما شکایت از گمرک و وزارت صمت مطرح شد و در دادگاه بعدی حکم ثبت سفارش و ترخیص کالا داده شد. در 20 روز زمان تجدید نظر، گمرک مستندات خود را ارائه کرد و دیوان عدالت اداری حکم بر عدم ترخیص کالا داد اما به دلیل عدم ارائه مستندات توسط وزارت صمت، این وزارت موظف به ثبت سفارش می شود. اما به دلیل اینکه کالا جزو کالا ممنوعه به حساب آمده گمرک اجازه ترخیص کالا را نداد. زمانی که این کالاها وارد ایران شده قیمت ارز حدود 4 هزار تومان بوده و ارز 4200 و دولتی مطرح نبوده و ارز متقاضی کالا است. این کالاها نیز به دلیل ممنوعیت داشتن ورود آن ها به کشور هنوز اجازه ترخیص داده نشده است. محمدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: رهبرمعظم انقلاب فرمودند هر کالایی که مشابه داخلی دارد واردات آن حرام است؛ آیا باید دولت، ملت، قوه قضائیه و مقننه تبعیت بکند یا خیر؟ آیا لوازم خانگی کالای گروه چهار هست و طبق مصوبه هیئت وزیران ورودش ممنوع است یا خیر؟ وارد کالای نامبرده ممنوع بوده و زمانی که به گمرک وارد شده جزو کالای ممنوع به حساب می آمده؛ اگر ارز مملکت بوده نباید آن خرج کالای خارجی شود. در شرایطی که ارز کشور محدود بود باید ارز صرف کالای اساسی شود نه صرف لوازم خانگی که مشابه ایرانی آن در بازار وجود دارد. کیومرث چگینی، مدیر بازرگانی لوازم خانگی شرکت کن گفت: در شرایط فعلی کرونا و کمبود ارز و تحریم های ظالمانه، تولیدکنندگان با شرایط سختی روبه‌رو هستند. زمانی که کالایی وارد کشور می شود، هیچ وقت وارد کننده ها شرایط و بازار و ایجاد تعادل در بازار برایشان اهمیت نداشته است. الان هم اگر این 420 کانتینر به بازار وارد شود، ضربه شدیدی به تولید کنندگان و مصرف کنندگان میزند. چراکه این محصول دلار نرخ روز به فروش می‌رسد. محمد صفایی دلوئی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: کالایی که جزو کالای شماره چهار هست چرا باید ثبت سفارش بگیرد و کارش به این مرحله برسد؛ چرا باید دیوان عدالت به ممنوعیت کالاها بی توجهی می‌کرد؟ 4 میلیارد دلار ارز دولتی از کشور خارج شده و وارداتی صورت نگرفته است یا در گزارش دیوان محاسبات آمده است که 706 میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای غیر اساسی از قبیل نخ دندان، اسباب بازی، تشک، چوب بستنی و ... وارد کشور شده است. کالاهایی علی‌رغم ممنوع بودن واردات، در بانک مرکزی ثبت سفارش می شود که این موضوع جای تامل دارد. علی سعدوندی، اقتصاددان گفت: ارزهای دولتی، اثرات مخربی دارند. اگر میخواهند ارز 4200 حذف شود، قرار است قیمت آن را اضافه کنند و با قیمت 11500 یا 15 هزار تومان استفاده شود اما همچنان این سیاست که اشتباه است پابرجاست. زمانی که ارز دولتی یا ارزان تر برای واردات میدهیم این بدین معناست که تولیدات داخلی را سرکوب میکنیم.

سایر قسمت‌ها

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها