افزایش قیمت ارز عامل گرانی مواد شوینده/ محصولات با ارز 4200 تومانی وارد می‌شود ولی قیمت آن با ارز آزاد محاسبه می‌شود | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

چشم انداز اقتصاد

افزایش قیمت ارز عامل گرانی مواد شوینده/ محصولات با ارز 4200 تومانی وارد می‌شود ولی قیمت آن با ارز آزاد محاسبه می‌شود

  • شنبه 16 اسفند 1399 10:36
افزایش قیمت ارز عامل گرانی مواد شوینده/ محصولات با ارز 4200 تومانی وارد می‌شود ولی قیمت آن با ارز آزاد محاسبه می‌شود

دریافت ویدیو

شماره قسمت: 257

برنامه شب گذشته چشم انداز با محوریت بازار شب عید با حضور دبیر انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران، دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی و فعال حوزه مبلمان پخش شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا، برنامه شب گذشته چشم انداز با محوریت بازار شب عید برگزار شد؛ مهمان اول این برنامه جمشید فروزش، دبیر انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران بود که به صورت تلفنی در برنامه حاضر شد؛ وی با اشاره به شیوع کرونا در کشور گفت: با توجه به کرونا در کشور تولید محصولات شوینده دست، ظروف و منزل در دستور کار ما قرار دارد و نخواهیم گذاشت هیچگونه کمبود و نوسان در بازار به وجود بیاید. فروزش با توجه به قیمت شوینده ها گفت: به تبعیت از افزایش قیمت ارز در کشور، ما امسال دو مرتبه افزایش قیمت ارز را در حوزه مواد شوینده شاهد بودیم که سازمان حمایت از مصرف کنندگان هم آن را حمایت و صحه گذاری کرد و آخرین افزایش قیمت ما در تاریخ 8/1 اتفاق افتاد و این موضوع به خاطر این است که مواد اولیه که از بورس کالا میخریم تا 131 درصد رشد قیمت داشته است. دبیر انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران عنوان کرد: مواد اولیه در تولید شوینده ها حدود 50 درصد، در صابون ها حدود 80 درصد، در خمیر دندان ها حدود 85 درصد، مایعات دستشویی 35 تا 40 درصد، سفید کننده ها حدود 5 درصد وارداتی هستند. وی تصریح کرد: در صنعت شوینده، ظرفیت چیزی حدود 2 تا 4 برابر نیاز کشور است که بخشی از آن صادر می شود و باعث شده است امروز کمبودی در این زمینه در کشور نداشته باشیم. قاسم علی حسنی، دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی در ادامه برنامه با اشاره به مشکلات روغن در کشور گفت: صفر تا صد روغن به علت تعلق گرفتن ارز 4200 تومانی به خود دولت مربوط می شود و بنکداران تنها مجری این زمینه هستند. وی تصریح کرد: هر کالایی که با ارز 4200 تومانی وارد بازار می شود در خارج از مرزها با چند برابر قیمت به فروش می رسد؛ محصولات و مواد مورد نیاز با ارز 4200 تومانی وارد می شود ولی با ارز آزاد قیمت آن محاسبه می شود. وی افزود: متاسفانه برخی نشان های تجاری خاص ما را مجبور می کنند که در کنار خرید یک مواد خاص، بقیه محصولات آن ها را هم بخریم که این مصداق تخلف است و ما علیه آن اعلام جرم کردیم. حسنی با اشاره به مشکلات دولت و بنکداران گفت: دولت اجازه نمی دهند ما با ارز آزاد کالا وارد کنیم تا بازار را به تعادل برسانیم. دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی عنوان کرد: روغن دست تولید کننده است و اگر روغن را به دست ما برساند ما آن را به فروش می رسانیم و اگر نرساند صبر می کنیم تا کالا به دستمان برسد ولی از صنف بنکداران کسی نیست که روغن را به احتکار برساند. در پایان رامین علیزاده، فعال حوزه مبلمان گفت: ما در حوزه مبل ظرفیت های خوبی در کشور داریم ولی متاسفانه بی مهری های زیادی در حوزه های نیروی انسانی انجام شده است و بالا رفتن سن استادکاران و عدم جذابیت این شغل برای قشر جوان باعث کاهش تولیدات این حوزه شده است. این فعال حوزه مبلمان عنوان کرد: متاسفانه فضای آموزشی برای آموزش تخصص مربوط به مبلمان در کشور کمتر شده است و از نظر فنی نیروی آموزش دیده کمتری وجود دارد. وی در پایان گفت: موضوع دیگری این است که اطلاع رسانی کافی در این زمینه صورت نمی گیرد و متاسفانه افرادی که در این زمینه تخصص دارند از فضای کار این حوزه مطلع نیستند که از اداره کار این درخواست را داریم، افرادی را که برای دریافت بیمه بیکاری به آن ها مراجعه می کنند را به ما معرفی کند تا هم آن ها از بیکاری خارج شوند و هم ما به نیروی متخصص خود در حوزه تولید مبلمان برسیم تا بتوانیم فعالیت های خود را گسترش دهیم.

سایر قسمت‌ها

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها