رودی برای زندگی – روستای حسن ابدال | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رودی برای زندگی

رودی برای زندگی – روستای حسن ابدال

 • جمعه 07 آذر 1399 21:50
رودی برای زندگی – روستای حسن ابدال

دریافت ویدیو

شماره قسمت: 8

روستای حسن ابدال یکی از سرچشمه های رودخانه زنجان رود به حساب می آید که در پنج کیلومتری جنوب زنجان واقع شده است. بر روی این رودخانه سد خاکی احداث شده است.

حجم روان آب¬های استان زنجان با رقم بالغ بر ۲/۲ میلیارد متر مکعب برآورد می شود که با احداث چندین سد بزرگ و کوچک ، بیش از۹۲۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی را تحت پوشش خود قرار داده¬اند. سد خاکی حسن ابدال در بالا دست روستا و بر روی یکی از سرچشمه¬های زنجان رود احداث شده است. سد حسن ابدال به طول تاج 300 متر، عرض 12 متر و ارتفاع تقریبی 50 متر قابلیت ذخیره 70 میلیون لیتر بر متر مکعب آب را در خود دارد. به واسطه شرایط اقلیمی مناسب و مراتع سرسبز، فرآورده¬های دامی روستای حسن ابدال از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. روستای حسن ابدال دارای چندین واحد تولید لبنیات سنتی مرغوب است که محصولات خود را به صورت شیر، ماست، پنیر، کره، دوغ و کشک گاوی و گوسفندی به بازار عرضه می کنند. کارگاه تولید رشته پلویی و آشی روستای حسن ابدال، توسط جمعی از بانوان، راه اندازی و به عنوان یکی از محصولات شاخص روستا به شهرهای مختلف کشور ارسال می شود. کارگاه تولیدی رشته روستای حسن ابدال آمادگی خود را جهت ثبت سفارش و ارسال محصول به تمام نقاط ایران اعلام می دارد. مجموعه گردشگری و بوم گردی " چای باغ " روستای حسن ابدال، فرصت¬ تجربه اوقات به یاد ماندنی در فضای بکر و دلنشین روستا را در اختیار مسافران و گردشگران قرار می دهد. این مجموعه با داشتن سالن پذیرایی ، غذاخوری و همچنین فضاهای اختصاصی خانوادگی، محیط مناسبی را برای میهمانان فراهم می آورد. بوم گردی سفری است مسئولانه ، برای آرامش، لذت بردن و درک طبیعت. بوم گردی همراه شدن با طبیعت و ویژگی های فرهنگی متعلق به گذشته و حال حاضر است. حسن ابدال روستای گردشگری است که اهالی آن با تکمیل و تجهیز اقامتگاه های بوم گردی در تلاش هستند تا رضایت کامل مسافران را جلب نمایند. تهیه کننده و کارگردان : حسین بشرزاد شماره ارسال پیامک : 10000100004

سایر قسمت‌ها

 • رودی برای زندگی – روستای گلابر شهرستان ایجرود زنجان

  رودی برای زندگی – روستای گلابر شهرستان ایجرود زنجان (14)

  روستای گلابر سفلی ، از توابع بخش مرکزی شهرستان ایجرود در فاصله ۴۸ کیلومتری زنجان و ۱۲ کیلومتری زرین آباد مرکز شهرستان واقع شده است. روستای سرسبز گلابر علاوه ‌بر طبیعت زیبا و بکر، آثار قدیمی متعددی دارد که مربوط به دوره‌های تاریخی‌ مختلف هستند.

 • رودی برای زندگی – بخش باغ حلی

  رودی برای زندگی – بخش باغ حلی (13)

  روستای گوزلدره شهرستان سلطانیه مرکز بخش باغ حلی است. بخش باغ حلی به مرکزیت روستای گوزلدره سفلی، مشتمل بر 24 روستا است که در فاصله میان سلطانیه و زنجان قرار دارد. گوزلدره به عنوان روستای بدون بیکار شناخته شده است. در کنار کشاورزی ، دامداری و باغداری ، صنایع مختلفی مانند خیاطی ، کفاشی، نجاری ، زنبورداری نیز در روستای گوزلدره فعال هستند.

 • رودی برای زندگی – روستای گوزلدرهّ

  رودی برای زندگی – روستای گوزلدرهّ (12)

  روستای گوزلدره شهرستان سلطانیه مرکز بخش باغ حلی است. بخش باغ حلی به مرکزیت روستای گوزلدره سفلی، مشتمل بر 24 روستا است که در فاصله میان سلطانیه و زنجان قرار دارد. گوزلدره به عنوان روستای بدون بیکار شناخته شده است. در کنار کشاورزی ، دامداری و باغداری ، صنایع مختلفی مانند خیاطی ، کفاشی، نجاری ، زنبورداری نیز در روستای گوزلدره فعال هستند.

 • رودی برای زندگی – روستای ویر

  رودی برای زندگی – روستای ویر (11)

  ویر یکی از روستاهای قدیمی و تاریخی استان زنجان در شهر سلطانیه است. از مکان های دیدنی روستای ویر می‌توان به چشمه شاه بلاغی و معبد داش کَسَن یا معبد اژدها اشاره کرد. چمن سلطانیه سرچشمه زنجان رود است که این رودخانه پس از 146 کیلومتر،در روستای رجعین به قزل اوزن می پیوندد. در روستای ویر علاوه بر آثار تاریخی و گردشگری ، کارگاه های تولید لباس و مبل های منبت کاری شده بسیاری فعال هستند.

 • رودی برای زندگی – سلطانیه

  رودی برای زندگی – سلطانیه (10)

  چمن وسیع سلطانیه سرچشمه زنجان رود است که سرانجام این رود در روستای رجعین و پس از طی 146 کیلومتر به قزل اوزن می پیوندند. سلطانیه، شهری تاریخی و گردشگری است که سالانه هزاران نفر توریست و گردشگر را پذیرا است.

 • رودی برای زندگی – روستای تهم

  رودی برای زندگی – روستای تهم (9)

  روستای زیبای تهم از حومه بخش مرکزی شهرستان زنجان روستایی با جاذبه‌های گردشگری و تفریحی است. رودخانه سارمساقلو این روستا به عنوان یکی از سرشاخه های قزل اوزن شناخته می شود

 • رودی برای زندگی – روستای حسن ابدال

  رودی برای زندگی – روستای حسن ابدال (8)

  روستای حسن ابدال یکی از سرچشمه های رودخانه زنجان رود به حساب می آید که در پنج کیلومتری جنوب زنجان واقع شده است. بر روی این رودخانه سد خاکی احداث شده است.

 • رودی برای زندگی –

  رودی برای زندگی – " زنجان چای " یا زنجان¬رود (7)

  مناطق پنجگانه ابهررود، خرا رود، ، ایجرود، سجاس رود و زنجان رود، بخش خمسه زنجان را تشکیل می دهند. زنجان رود که از حاشیه جنوبی شهر زنجان می گذرد باغ¬های اطراف شهر را سیراب کرده و باعث رونق و تداوم زندگی در این خطه از سرزمین ایران شده است.

 • رودی برای زندگی –

  رودی برای زندگی – " زنجان چای " یا زنجان¬رود (6)

  زنجان چای " یا زنجان¬رود نام رودخانه ایست که از چمن سلطانیه و کوه¬های آق داغ سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از حاشیه جنوبی شهر زنجان و اراضی چای پاره و با الحاق شدن سایر سرشاخه ها مانند رودخانه¬های گزل دره، حسن ابدال، و تهم، در نزدیگی روستای " رجعین " به قزل اوزن می پیوندد.

 • رودی برای زندگی – روستای گوگرچینک

  رودی برای زندگی – روستای گوگرچینک (5)

  روستاي گوگرچينك در فاصله 11 کیلومتری شهر گرماب و تابع دهستان شيوانات يكي از دو دهستان بخش افشار شهرستان خدابنده است. کشاورزی ، دامداری شغل اصلی مردم روستای گوگرچینک است. تولید بلوک های سیمانی شعبانی ، ساخت کمباین بخشی و چنگک های کشاورزی حسینی بخش های تولیدی روستا هستند.

 • رودی برای زندگی – گرماب

  رودی برای زندگی – گرماب (4)

  گرماب یکی از شهرهای توریستی ایران و در جنوب استان زنجان واقع شده‌ است. این شهر مرکز بخش افشار شهرستان خدابنده است. جمعیت گرماب بر طبق سرشماری سال۱۳۹۵، برابر با۳٫۸۷۵ نفر بوده ‌است. عمده درآمد مردم این شهر از طریق کشاورزی، باغداری و دامداری ‌است.

 • رودی برای زندگی – روستای چالاب

  رودی برای زندگی – روستای چالاب (3)

  روستای چالاب از توابع بخش کرانی، در فاصله 70 کیلومتری شمال شهر بیجار واقع شده و در زمینه کشت انواع انگور و همچنین معدن سنگ آهن آن معروف است.

 • رودی برای زندگی – روستای قم چقای

  رودی برای زندگی – روستای قم چقای (2)

  روستای قم‌چقای از توابع بخش کرانی، در فاصله ۳۵ کیلومتری شمال شهر بیجار واقع شده و یکی از سرچشمه¬های رودخانه قزل¬ اوزن است.

 • رودی برای زندگی - معرفی رودخانه قزل اوزن

  رودی برای زندگی - معرفی رودخانه قزل اوزن (1)

  رودخانه بزرگ و زیبای قزل اوزن از کوه‌های چهل چشمه دهستان سارال شهرستان دیواندره در استان کردستان سرچشمه گرفته و پس از گذر از استانهای زنجان، آذربایجان شرقی و اردبیل، مجدداً وارد استان زنجان می شود و...

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها