رودی برای زندگی – روستای چالاب | شبکه تلویزیونی ایران ‌کالا

رودی برای زندگی

رودی برای زندگی – روستای چالاب

 • چهارشنبه 07 آبان 1399 22:53
رودی برای زندگی – روستای چالاب

دریافت ویدیو

شماره قسمت: 3

روستای چالاب از توابع بخش کرانی، در فاصله 70 کیلومتری شمال شهر بیجار واقع شده و در زمینه کشت انواع انگور و همچنین معدن سنگ آهن آن معروف است.

کارشناس : علی اسدی ، رئیس شورای بخش گروس بیجار – عباس نباتی، بخشدار یاسوکندی – رحمان صادقی ، دهیار قم چقای - مهدی صحتی ، جانشین مدیر معدن سنگ آهن بیجار روستای چالاب یکی از سرچشمه های رودخانه قزل اوزن است. گلیم بافی شاخه ای از هنر و صنعت بانوان روستای چالاب است که در زمان فراغت از سایر فعالیت¬ها، به این صنعت خانگی می پردازند. بافت گلیم برای بانوان هنرمند بافنده مقرون به صرفه بوده و ثمره دسترنج خود را در مدت زمان کوتاه بدست می آورند. تعداد بانوان فعال در بخش بافت فرش و گلیم در روستای چالاب در فصل های مختلف سال متغیر است. در بهار و تابستان که فصل کشت و زراعت است از رونق آن کاسته و در فصل پاییز و زمستان گرایش به آن افزایش می یابد. گلیم های تولیدی این روستا علاوه بر مصارف شخصی در بازار داخلی نیز عرضه و از استقبال بسیار خوبی برخوردار هستند. شرایط اقلیمی مناسب و وجود مراتع خوب در بسیاری از نقاط و زمین¬های حاصلخیز منطقه، دامپروری را قوت بخشیده است. فعالیت¬های دامداری و پرورش طیور بعنوان مکمل بخش کشاورزی در بین روستائیان این منطقه رواج دارد. در حالی که بخش قابل توجهی از فعالیت دامداری به صورت سنتی انجام می شود ، واحدهای صنعتی نیز در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته اند. یکی از ظرفیت های منطقه که موجب اشتغالزایی و کارآفرینی برای روستاها از جمله چالاب شده معادن سنگ آهن منطقه بیجار گروس است . بیش از 50 درصد باغ های روستای چالاب بیجار به کشت انواع مرغوب انگور اختصاص یافته است. تاکستان¬های دیار کهن و تاریخی گروس با نشان تجاری انگور حسن آباد وچالاب دارای سابقه درخشان و از ظرفیت بی نظیر در زمینه اشتغالزایی و کارآفرینی برخوردار است. انگور روستای چالاب از نظر طعم و کیفیت بی نظیر و در بعضی از انواع آن بخصوص نوع یاقوتی و سیاه، کم نظیر است. 17 رقم انگور از باغات روستای چالاب برداشت می شود. تهیه کننده و کارگردان : حسین بشرزاد شماره ارسال پیامک : 10000100004

سایر قسمت‌ها

 • رودی برای زندگی – روستای حسن ابدال

  رودی برای زندگی – روستای حسن ابدال (8)

  روستای حسن ابدال یکی از سرچشمه های رودخانه زنجان رود به حساب می آید که در پنج کیلومتری جنوب زنجان واقع شده است. بر روی این رودخانه سد خاکی احداث شده است.

 • رودی برای زندگی –

  رودی برای زندگی – " زنجان چای " یا زنجان¬رود (6)

  زنجان چای " یا زنجان¬رود نام رودخانه ایست که از چمن سلطانیه و کوه¬های آق داغ سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از حاشیه جنوبی شهر زنجان و اراضی چای پاره و با الحاق شدن سایر سرشاخه ها مانند رودخانه¬های گزل دره، حسن ابدال، و تهم، در نزدیگی روستای " رجعین " به قزل اوزن می پیوندد.

 • رودی برای زندگی – روستای گوگرچینک

  رودی برای زندگی – روستای گوگرچینک (5)

  روستاي گوگرچينك در فاصله 11 کیلومتری شهر گرماب و تابع دهستان شيوانات يكي از دو دهستان بخش افشار شهرستان خدابنده است. کشاورزی ، دامداری شغل اصلی مردم روستای گوگرچینک است. تولید بلوک های سیمانی شعبانی ، ساخت کمباین بخشی و چنگک های کشاورزی حسینی بخش های تولیدی روستا هستند.

 • رودی برای زندگی – گرماب

  رودی برای زندگی – گرماب (4)

  گرماب یکی از شهرهای توریستی ایران و در جنوب استان زنجان واقع شده‌ است. این شهر مرکز بخش افشار شهرستان خدابنده است. جمعیت گرماب بر طبق سرشماری سال۱۳۹۵، برابر با۳٫۸۷۵ نفر بوده ‌است. عمده درآمد مردم این شهر از طریق کشاورزی، باغداری و دامداری ‌است.

 • رودی برای زندگی – روستای چالاب

  رودی برای زندگی – روستای چالاب (3)

  روستای چالاب از توابع بخش کرانی، در فاصله 70 کیلومتری شمال شهر بیجار واقع شده و در زمینه کشت انواع انگور و همچنین معدن سنگ آهن آن معروف است.

 • رودی برای زندگی – روستای قم چقای

  رودی برای زندگی – روستای قم چقای (2)

  روستای قم‌چقای از توابع بخش کرانی، در فاصله ۳۵ کیلومتری شمال شهر بیجار واقع شده و یکی از سرچشمه¬های رودخانه قزل¬ اوزن است.

 • رودی برای زندگی - معرفی رودخانه قزل اوزن

  رودی برای زندگی - معرفی رودخانه قزل اوزن (1)

  رودخانه بزرگ و زیبای قزل اوزن از کوه‌های چهل چشمه دهستان سارال شهرستان دیواندره در استان کردستان سرچشمه گرفته و پس از گذر از استانهای زنجان، آذربایجان شرقی و اردبیل، مجدداً وارد استان زنجان می شود و...

نظر شما

شما در حال ارسال پاسخ به نظر «» می‌باشید.

نظرات بینندگان

جدید ترین برنامه ها

آخرین خبرها